Tone li briselski brod?
Posle odluke Britanaca na junskom referendumu da Evropska unija nije više britanska "šoljica čaja", na Temzi vlada jednoglasje da je brod EU uplovio u orkansku oluju, kao i da se zajednica nalazi pred najvećim izazovom od kako postoji i da bi, brže nego što mnogi misle, mogla da ode u istoriju.
Letnje političko zatišje je okončano, a procedura izlaska iz Unije je ponovo prva tačka nacionalnog dnevnog reda na Ostrvu.
Nema budućnosti
Šarlot Mekdonald, politički analitičar u Londonu, piše iz Brisela (za "Ivning standard") da je budućnost Unije - "sumorna".
Prve tonove iz "Rapsodije odlaska" lansirao je nedavno sam predsednik Evropske komisije, Žan-Klod Junker, prognozom da će sledećih 12 meseci predstavljati "biti ili ne biti" Unije koja, po njemu, mora da se hitno "ponovo ujedini" i sabere posle britanskog Bregzita i posledica koje on proizvodi.
Jedna od tih neposrednih posledica je moguće "širenje zaraze" i "loš primer" drugim članicama EU.
U Londonu Junkerovu "rapsodiju" tumače kao prve note "opela" Uniji i to upravo iz njenog centra. Odgovara mu se da je i sam Junker uvideo koliko se briselski brod ljulja, ali da pri tome predsednik komisije nije ponudio izlaz.
Za njegov stav da "Bregzit nije kraj sveta", u Londonu "imaju razumevanja" - nije zaista kraj sveta, ali jeste kraj britanskog članstva u Uniji.
Turneju Donalda Tuska, predsednika Evropskog saveta, po prestonicama zemalja članica radi "prikupljanja ideja", uz prenošenje "naše odlučnosti i sposobnosti da se uhvatimo u koštac sa problemima i brigama stanovnika Unije", na Temzi shvataju kao rešenost briselske birokratije da se "do poslednjeg evra" tuče za spasavanje briselskog broda.
Pročitajte još:
* "Bregzit je bio paravan za skretanje pažnje sa zajedničkog poduhvata Britanije i SAD"