"Bregzit je bio paravan za skretanje pažnje sa zajedničkog poduhvata Britanije i SAD-a"
Referendum o izlasku Velike Britanije iz EU je trebalo da bude način za skretanje pažnje sa izveštaja ser Džona Čilkota o učešću Londona u invaziji na Irak.
Te informacije su pronađene u elektronskoj pošti koju su razmenili bivši britanski šef diplomatije Džek Stro i nekadašnji američki državni sekretar Kolin Pauel.
Oni su obavili prepisku, do koje je došao Intersept, 4. jula, dva dana pre objavljivanja Čilkotovog izveštaja i 20 pre referenduma u Velikoj Britaniji.
- Svrha glasanja o Brezgitu je da se obori srednjoročna pažnja sa Čilkota, pošto ona neće prestati onog dana kada se objavi, s obzirom na to da je njegov izveštaj veoma neprijatan - navodno piše u mejlu.
Pauel je uputio odgovor Strou, u kom je naveo da sve što je Čilkot naveo u izveštaju nije izazvalo veći efekat u američkoj javnosti, kao i da oseća da se neće napraviti “veća galama“ i da će sve to polako prestati da bude zanimljivo.
- Da, Čilkotov izveštaj je već zaporavljen i ovde... Bilo je neprijatnosti tog dana, a skoro kompletan fokus je bio na Toniju Bleru. Bilo je nekih stvari... Porodice stradalih vojnika su pokušale da proguraju sudski proces protiv Tonija, ali teško da će se to ostvariti - istakao je Stro.
Pauel je dodao da je razmenio mišljenja sa bivšim zamenikom državnog sekretara Ričardom Armitejdžom i svojom naslednicom Kondolizom Rajs i da oni dele Stroovo mišljenje.
Ipak, oni se nisu saglasili u jednoj situaciji, po pitanju druge rezolucije Ujedinjenih nacija za vreme ratnih akcija u Iraku.