Toni Bler: Poništite Bregzit, Britanija treba da ostane u EU!
Bivši britanski premijer Toni Bler založio se u jednom autorskom tekstu za novi referendum o izlasku zemlje iz EU i pozvao laburiste da podrže takvu politiku. Malo je verovatno da će to promeniti kurs partije.
"Bregzit nikad nije bio odgovor"
Bler je pozvao opozicione Laburiste u čije je ime vodio britansku Vladu od 1997. do 2007. da se pridruže zahtevima za poništavanje odluke o Bregzitu i pozivu da Ujedinjeno Kraljevstvo ipak ostane u Evropskoj uniji. On je svoje stavove izneo u autorskom članku koji je objavio njegov Institut za globalne izazove.
Najbolje bi bilo, piše Bler, ako bi laburisti stavili do znanja da Bregzit "nije i nikada nije bio odgovor". Odluka o napuštanju EU je nešto što "svet ne može da razume, a buduće generacije neće oprostiti", piše bivši premijer.
On ocenjuje da je ova godina poslednja šansa i zalaže se za novi referendum o Bregzitu. Smatra da je inicijalni referendum prošao zbog populističkih laži zagovornika Bregzita koje su i mnoge pristalice Laburista navele da glasaju za, misleći da će zemlja van EU bolje stajati ekonomski.
Sve više Britanaca želi novi referendum
Prema anketama, ovde Bler kuca na otvorena vrata jer osam od deset pristalica Laburista zaista želi novi referendum. Podrška je visoka i među ukupnim stanovništvom sa pravom glasa - njih 50 odsto je za drugo glasanje, a 34 odsto decidno protiv.
Sadašnji lider stranke Džeremi Korbin ima, kako se ocenjuje, ambivalentan odnos prema Bregzitu iako je tokom kampanje bio za ostanak u EU. Nedavno je kritikovao troje viđenih poslanika iz svojih redova koji su tražili da V. Britanija ostane u jedinstvenom tržištu EU. Levičar Korbin smatra da bi ostanak u zajedničkim ekonomskim i tržišnim pravilima EU sprečio laburiste da, po preuzimanju vlasti, intervenišu u slobodno tržište.
Bregzit ponovo deli Severnu Irsku
Toni Bler je veoma nepopularan među pristalicama laburista pre svega zbog ključne uloge u invaziji na Irak. Za one koji posebno cene Džeremija Korbina, Bler je premijer koji je takozvanim "Trećim putem" širom otvorio vrata neoliberalnom kapitalizmu i rezanju prava radnika. Njegov imidž je sličan onome koji Gerhard Šreder uživa među nemačkim socijaldemokratama - to su ljudi koji su srozali socijaldemokratiju. Zato je pitanje koliko će Blerov tekst imati uticaja.
S druge strane, konzervativna premijerka Tereza Mej odlučno odbacuje mogućnost drugog referenduma i ostaje verna svojoj devizi: "Bregzit znači Bregzit". Ali, ona je na čelu manjinske vlade koja zavisi od dobre volje severnoirskih unionista i malo je verovatno da će tokom mukotrpnih pregovora sa Briselom ove godine moći da ojača svoju poziciju.
Velika Britanija bi trebalo da najkasnije 29. marta 2019. napusti EU - sa ili bez dogovora.