Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 15.08.2016.
01:00
J. Arsenović - Vesti A

Balkan dele Moskva i Ankara

Kako Balkan stoji na šahovskoj tabli nove raspodele moći među svetskim igračima? To se pitanje posebno nameće nakon prošlonedeljnog sastanka Vladimira Putina i Redžepa Tajipa Erdogana u Moskvi, susreta koji je simbolično trebalo da okonča višemesečnu zategnutost u odnosima dve zemlje, izazvane turskim obaranjem ruskog vojnog aviona, novembra prošle godine. Pored EU i SAD, i Rusija i Turska su prisutne na Balkanu i ne kriju ambiciju širenja sopstvenog uticaja u ovom delu Evrope.

Youtube/RT na russkom
Više od pomirenja: Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin

Za bivšeg šefa jugoslovenske diplomatije Živadina Jovanovića Putinova podrška Erdoganu, osim što vodi ka stabilizaciji prilika u Turskoj, uzdrmanoj nakon nedavnog pokušaja vojnog udara, znači i stabilizaciju u delu Balkana na koji Anakara tradicionalno gleda kao na zonu svog interesa, oživljavajući ideju nekadašnje Otomanske imperije.

N. Đurović
Živadin Jovanović

Preča posla

Živadin Jovanović ne veruje da su ruski i turski predsednik prilikom susreta u Moskvi 9. avgusta posebno razgovarali o Balkanu.
- Mislim da su imali preča posla, pre svega oko normalizacije međusobnih odnosa dve države. To podrazumeva uklanjanje preostalih sankcija u ekonomskoj saradnji, što će imati blagotvorno dejstvo na obe privrede - dodaje Jovanović.
On podseća da će se za manje od mesec dana i Putin i Erdogan naći u Kini, na sastanku G20, kada će to biti i prvo pojavljivanje turskog predsednika na jednom međunarodnom velikom skupu posle neuspelog vojnog puča sredinom prošlog meseca.

- Pošto i jedna i druga država pretenduje na svoje prisustvo na Balkanu, moraće da nađu jedan modus vivendi, da nađu kompromis. Novo je to što Turska više neće biti tako agresivno prisutna kao što je bila do sada i neće ulaziti u konfrontaciju sa ruskim interesima na Balkanu. U ovom času u prvom planu su interesi Ankare da ima dobre odnose sa Rusijom. Sve drugo je manje bitno - komentariše Jovanović za "Vesti".

Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević upozorava da postoji ozbiljna mogućnost da regionalna sila poput Turske svoj unutrašnji problem pokuša da reši izvozom destabilizacije, u ovom slučaju na Balkan.

M. Karović
Dževad Galijašević

Trojanski konj

Dževad Galijašević smatra da je Turska "instalirala na Balkanu svog trojanskog konja" u liku prvog čoveka Predsedništva BiH.
- Bakir Izetbegović je bukvalno Erdoganov trojanski konj preko kog se može po potrebi nastaviti zaoštravanje odnosa Bošnjaka i Srba, što je osnovni faktor destabilizacije Balkana - ocenio je Galijašević za "Blic".

- Erdogan bi to mogao da uradi kako bi skrenuo pažnju Zapada sa svojih problema i podsetio ih na značaj Turske u našem regionu. Ipak, Srbija je pokazala da bezbednosno kontroliše Sandžak, koji je glavno uporište turskog uticaja u Srbiji, i da ju je tim putem teško destabilizovati - smatra Galijašević.

I dok Živadin Jovanović nije siguran da je interes Zapada u stabilizaciji regiona jer, kako kaže, "njihovim politikama upravljaju multinacionalne korporacije, pre svega u vojno-industrijskom kompleksu, sociolog Vladimir Vuletić smatra da i Vašington i Brisel žele mir i stabilizaciju, posebno nakon 90-ih godina, od kada Balkan smatraju zonom svog interesa i dominacije.

- U tom smislu se može govoriti o "trećoj Jugoslaviji", jer je SAD jako stalo da ovde vlada stabilnost, da postoje dobri odnosi Beograda, Zagreba, Tirane i Prištine - smatra Vuletić.

Defanziva Brisela

Ulogu EU u artikulisanju politike na Balkanu Vladimir Vuletić vidi iz "nekog drugog plana", s obzirom da Brisel sada ima sopstvenu preokupaciju - kako da nakon Bregzita artikuliše arhitekturu tog saveza evropskih država.
- U tom smislu postoji svojevrsna defanziva, pa i diplomatska Evropske unije. EU ima svoje posebne interese, ali vidimo da oni često imaju ograničenja, iako je EU imala vrlo konstruktivnu ulogu tokom proteklih decenija u regionu - kaže Vuletić.

Takva teza se kosi sa školom mišljenja koja polazi od toga da ni poslednja učestala prepucavanja između Zagreba i Beograda, pa i Beograda i Sarajeva, o tome ko baštini slobodarske, a ko fašističke tekovine, nisu slučajna već da su dirigovana sa strane kao način slanja ucenjivačkih poruka srpskim vlastima koje i dalje insistiraju na politici neutralnosti i ne pristaju na uvođenje sankcija Rusiji.


 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2024 © - vesti online