"EU neće izazivati Tursku"
Neuspeli puč, čistke i tromesečno vanredno stanje. Može li turska pod predsednikom Erdoganom i dalje da bude partner NATO i EU? Nemački ekspert Hening Rike smatra da može – ukoliko ne bude pređena crvena linija.
"Turska se neće otvoriti ka Rusiji"
- Ako Erdogan uvede smrtnu kaznu, ili ako mu ne uspe da kontroliše bes svojih pristalica, već ih pusti "kao sa lanca", onda bi ionako malo verovatan put Turske ka članstvu u EU bio gurnut u daleku budućnost - smatra Rike, a prenosi "Dojče vele".
- Turska, za razliku od drugih članica duž južnih granica NATO, ima važnu stratešku poziciju u odnosu na zemlje kao što su Iran, Irak i Sirija i konflikte koji su tamo u toku. Turska je kao zemlja koja leži i na Crnom moru, važna za NATO kao saveznik i u odnosu prema Rusiji. Crno more je region u kojem se ukrštaju interesi Zapada i Rusije. Tamo NATO neće želeti da odustane od Turske - uveren je ovaj nemački ekspert.
- Mislim da je odnos između SAD i Turske relativno loš. Međutim, između Turske i Rusije postoje strateški konflikti. Rusija je ranije odobravala politiku Turske u Centralnoj Aziji, ali sada kritički gleda na uticaj koji Turci imaju na krimske Tatare i turkijske narode u Centralnoj Aziji. Nije verovatno da će se sada Turska otvoriti prema Rusiji jer je razljućena odnosom sa SAD ili NATO-om - objašnjava Hening Rike.
- Što se tiče odnosa Evropske unije i Turske, mislim da je ispunjenje dogovorenog sa EU u interesu Turske, jer u zemlju na taj način pristiže velika suma novca. Čini mi se da iz EU neće doći puno direktne kritike na račun postupaka Erdogana, bar pre nego što jasno bude pređena simbolička crvena linija, kao što je uvođenje smrtne kazne ili mučenje neistomišljenika. Izbeglički pakt sa Turskom je za EU jako važan i zato mislim da će ona biti uzdržana i da neće izazivati Tursku - zaključuje nemački ekspert.