Pucaju NATO šavovi: Amerika bilduje mišiće protiv Turske - zbog Rusije
Kupovina ruskih raketnih sistema S-400 Tursku bi, po svoj prilici, mogla da košta mnogo više od iznosa koji je predviđen kupoprodajnim ugovorom. Preti im odmazda od SAD, piše Sputnjik.
Da li će Amerika da ucenjuje Tursku?
Naime, želja Ankare da modernizuje svoju vojsku ruskim sistemima toliko je naljutila administraciju američkog predsednika da Kongres SAD razmatra mogućnost uvođenja privremenih sankcija Turskoj. To bi, kako se navodi, moglo da rezultira obustavom isporuke američkih lovaca F-35 Ankari.
Turski zvaničnici su na tu najavu burno reagovali, a ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu poručio je da će Turska preduzeti recipročne mere prema Sjedinjenim Državama ako Vašington blokira isporuke američkih aviona.
Da li će ruski sistemi uneti novi razdor u odnose Vašingtona i Turke ili se SAD ipak neće usuditi da sa zemljom koja ima drugu najveću armiju u NATO razgovara jezikom ucena?
Dmitrij Jegorčenkov, zamenik direktora Instituta za strateške studije i prognoze Ruskog univerziteta prijateljstva naroda, za Sputnjik kaže da je mogućnost da SAD uvedu neku vrstu sankcija Ankari zbog kupovine sistema S-400 za sada samo na nivou nagađanja.
- Međutim, u prilog verziji o mogućim sankcijama ide činjenica da je Tramp pristalica čvrstih i oštrih stavova u rešavanju međunarodnih problema, a i njegova administracija redovno pokazuje "nabildovane mišiće". Ako Tramp odluči da izvrši ozbiljan pritisak na Erdogana moguće je sve, uključujući i sankcije protiv Turske ili njene namenske industrije. Ipak, to je za sada samo u teoriji - kaže Jegorčenkov.
"Turska ne planira da menja vojni blok"
Momir Stojanović, general u penziji i bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije, ne veruje da su SAD u ovom trenutku spremne na tako drastičan korak prema Ankari.
- Najava SAD da će Turskoj uvesti sankcije ukoliko od Rusije kupi moćan protivvazdušni sistem je više u funkciji odvraćanja nego realne mogućnosti da se tako nešto zaista i desi. Ipak, možemo da očekujemo da će u narednom periodu odnosi između Ankare i Vašingtona. Turska je svesna da je spoljna politika SAD u poslednje vreme puna konfuzije i nedoslednosti i želi da iskoristi tu činjenicu za distanciranje od Vašingtona i sopstveno pozicioniranje u međunarodnoj areni - ocenjuje Stojanović.
S druge strane, Jegorčenkov ne veruje da će neslaganje između SAD i Turske zbog ruskih sistema dovesti do krize ili prekida odnosa između Ankare i NATO.
- To nije u interese ni Turske ni Alijanse. Živimo u doba postmodernizma u kojem postoji nekoliko paralelnih realnosti - čak i ako SAD uvedu sankcije protiv Turske, to ne znači da Ankara i Vašington neće sarađivati u nekim oblastima i donositi zajedničke odluke. U svakom slučaju, Turska ne planira da menja vojni blok - zaključuje Jegorčenkov.