Dama za put bez povratka
Nova predsednica Vlade Velike Britanije, Tereza Mej, "Margaret Tačer broj 2" u političkoj praksi Ujedinjenog kraljevstva, odlučna je da učini ono što je već najavila odmah posle preuzimanja kormila vladajuće Konzervativne partije i investitore kraljice, Elizabete Druge, da preuzme upražnjeno mesto britanskog premijera.
Prethodnik na toj adresi, Dejvid Kameron, doživeo je poraz na referendumu (23. juna) o daljem članstvu Britanije u EU i morao da podnese ostavku.
"Bregzit znači bregzit" (odnosno "raskid sa Unijom znači raskid"), poručila je Mej odmah posle pobede na partijskom konkursu i već juče je u londonskoj političkoj čaršiji potvrđena vest iz najužeg kruga premijerke, da će novi šef britanske diplomatije biti Boris Džonson, raniji gradonačelnik Londona i predvodnik Fronta za raskid Londona sa Briselom.
Ovim odabirom nova predsednica Vlade - i druga žena na ovom mestu u britanskoj političkoj istoriji posle Margaret Tačer - jasno je pokazala da "bregzit" zaista znači "bregzit", da je odlazak Britanije iz Evropske unije put bez povratka i da će - izričita je Mej - taj put nova vlast u Londonu da "uspešno okonča".
Preokret
Tereza Mej je - interesantno - pred referendum bila za očuvanje članstva zemlje u Uniji, ali u jednoj EU koja bi bila reformisana tako da zadovolji ultimativne zahteve Londona - više vlasti nacionalnim državama članicama, striktno ograničenje vlasti briselske birokratije u poslovima država članica, naročito na polju spoljne politike i odbrane.I kao da je htela da odmah pokaže i Britancima i Briselu i ostatku Evrope da na engleskom jeziku "odlazak znači odlazak", Tereza Mej je već "izmislila" i novi resor u njenoj budućoj vladi - ministarstvo za izlazak iz Evropske unije!
To mesto je, prema proverenim informacijama iz najužeg kruga nove predsednice Vlade, rezervisano za Dejvida Dejvisa. On je žestoki bregzitaš i ujedno jedan od prvaka Konzervativne partije. Izbor Dejvisa na funkciju ministra "za izlazak iz Evropske unije", nepogrešiv je znak da se Tereza Mej ne šali, da računa kako će pregovori o razvodu braka sa Evropskom unijom da budu dugi i mučni, a da će sa britanske strane zahtevati jakog pregovarača sa političkom težinom u partiji i Vladi.
Uvređeni Brisel
Na referendumu od 23. juna Britanci su, istina tesnom većinom od 52:48 - glasali za raskid sa Unijom. Sada sledi dug i komplikovan proces pregovaranja sa "duboko uvređenim" Briselom o novim odnosima Evropske unije sa Britanijom izvan EU.
Istovremeno, to znači da je za Terezu Mej, odlazak iz Unije primarna nacionalna afera i proces koji mora da vodi njoj odan partijski čovek.
Tereza Mej u ovom času još nije kompletirala Vladu, ali se zna da je Boris Džonson ministar spoljnih poslova, a Dejvis ministar za "baj baj Evropo". Na drugoj poziciji po važnosti u britanskoj hijerarhiji, državnom Trezoru (ministarstvo finansija), naći će se dosadašnji šef diplomatije, Filip Hamond, takođe jedna od visokih figura u Konzervativnoj partiji i Pokretu Bregzita.