NATO: Crnim morem ne smeju dominirati Rusi!
Nemački general Hajnrih Braus, zadužen u Međunarodnom štabu NATO za odbrambenu politiku i planiranje organizacije vojske iyjavio je da je "jasno da Crno more ne može i ne sme da bude more kojim dominiraju Rusi".
Od Samita NATO, koji je u petak počeo u Varšavi, očekuju se "istorijske odluke" u kontekstu bezbednosti partnera i saveznika na istoku Evrope i u pogledu odnosa Velike Britanije prema NATO nakon Bregzita, piše "Dojče vele".
- Naša strategija zastrašivanja je, da se poslužimo jezikom NATO, usmerena na 360 stepeni. Dakle na istok, jug ali i na jugoistok. Jasno je da je prostor Baltika od velikog značaja, ali je isto tako jasno da Crno more ne može i ne sme da bude more kojim dominiraju Rusi - kazao je Braus za "Dojče vele".
NATO štit za obranu partnera
Katarina Kubijak i Volfgang Rihter, eksperti za bezbednosnu politiku iz nemačke fondacije "Nauka i politika", su za "Dojče vele" pojasnili strategiju zapadne vojne alijanse u istočnoj Evropi.
- Mi ne možemo da isključimo mogućnost da se pripreme za postavljanje raketnog odbrambenog štita u Rumuniji i Poljskoj posmatraju u kontekstu mera zaštite NATO-partnera na istoku Evrope, pre svega da se to tako vidi u Rusiji i zemljama u kojima se stacioniraju raketni štitovi. To konceptualno jedno s drugim nema nikakve veze, iako vremensko poklapanje sugeriše nešto sasvim drugo - tvrde nemački eksperti.
Kada bi iz Varšave bio odaslan i najmanji signal naoružavanja ili pokretanja trupa na prostoru Baltika, morali bismo da računamo sa ponovnom militarizacijom granica između NATO i Rusije, uverena su oba eksperta fondacije "Nauka i politika".
- Onda doduše ne bismo bili u Hladnom ratu, ali bi nestabilnost dalje rasla i moglo bi da dođe do nove podele Evrope - tvrde oni.
NATO nije izvor pretnji
Volfgang Išinger, predsedavajući Konferencije o bezbednosti u Minhenu, je prilikom susreta sa stranim novinarima u Berlinu branio strategiju NATO u istočnoj Evropi.
- Preteću situaciju za partnere sa istoka Evrope, koja je nastala zbog dešavanja u Ukrajini i čitavoj toj regiji, nije prouzrokovao NATO - tvrdi on i dodaje da Moskva koristi ogromnu propagandnu mašineriju i "propagandne argumente".
NATO je, dodaje Išinger, na bezbednosne potrebe zemalja istočne Evrope reagovao "po meri", a četiri bataljona u Poljskoj i na Baltiku nisu, kaže, u suprotnosti sa sporazumom NATO i Rusije.
On, međutim, od ruske strane očekuje uzdržanost: - Rusija ne sme da reaguje preterano na primerene mere NATO i ne sme sama da pokreće spiralu naoružavanja. Na Rusiji je, kaže Volfgang Išinger, da prihvati ponudu za saradnju sa zapadnom vojnom alijansom.