"Rusija ne sme da veruje Turskoj"
"Ankara i Moskva jesu postigle razumevanje u vezi sa sirijskom krizom, ali donedavna nepredvidivost Turske je razlog za oprez", izjavio je za Sputnjik Džozef Ficanakis, profesor političkih nauka na studijama za obaveštajnu i nacionalnu bezbednost Karolinskog univerziteta.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u petak je u Sočiju, posle sastanka sa turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom, izjavio da su dve zemlje došle do dogovora u vezi sa sirijskom krizom. Ankara se složila da je Nusra front kao i ID, teroristička organizacija. Moskva i Ankara su ujedinjene u zahtevu da pripadnici umerene sirijske opozicije napuste područja pod kontrolom terorista.
Pozitivan ishod sastanka u Sočiju za mnoge predstavlja pozitivan korak u rešavanju sirijske krize. Profesor Ficanakis, međutim, kaže u izjavi za Sputnjik da je i dalje skeptičan u vezi sa dugoročnim interesima Ankare.
Pročitajte još:
* Porošenko: Erdogan se nije izvinio Putinu
* Putin i Erdogan 40 minuta razgovarali telefonom, uskoro oči u oči
* "Kremlj bacio na kolena prepotentnog i tvrdoglavog Erdogana"!
Ficanakis smatra da je poslednjih nekoliko godina Turska nepredvidiva i da pravi neobjašnjive spoljnopolitičke poteze, poput zatvaranja očiju pred usponom ID-a u regionu ili obaranja ruskog bombardera Su-24 tokom antiterorističkih operacija u novembru 2015.
- Čini se da se sada priklanja ruskoj poziciji, ali mislim da je većina tih manevara zapravo usmerena ka domaćoj publici u Turskoj - kaže Ficanakis.
- Budući da je domaća politička situacija u zemlji veoma nepredvidiva i nesigurna, ne bih još da izvlačim zaključke, ali bih bio oprezan i čekao da vidim šta će se dogoditi unutar Turske - dodaje on.