Peking tone: Grad svake godine propadne za 11 centimetara
Kineska prestonica poznata je po opasnosti od velike količine smoga i povremenih peščanih oluja. Međutim, jedna od njenih glavnih pretnji za životnu sredinu ipak leži pod zemljom.
Peking ima iskopan veliki broj bunara, a preterano pumpanje podzemnih voda uzrokuje da se zemlja ispod grada urušava.
Nova studija je, uz pomoć satelitskih snimaka koji otkriva delove Pekinga, posebno centralnu poslovnu oblast, pokazala da Peking svake godine propada za čak 11 centimetara.
Autori ove studije upozoravaju da ovo propadanje predstavlja veliku pretnju gradu u kom živi više od 20 miliona ljudi.
Studija o uleganju Pekinga objavljena je u časopisu "Remote Sensing" i napisao ju je tim od sedam istraživača i kineskih akademika.
- Trenutno sprovodimo detaljnu analizu kako bi utvrdili kako ovo sleganje zemlje utiče na kritične infrastrukture poput železnica brzih vozova u Pekingu - rekli su naučnici za Gardijan i dodali da se nadaju da će tačne podatke o sudbini kineske prestonice imati do kraja ove godine.
Studija je pokazala da Peking "sedi" na ravnici, a podzemna voda se akumulira milenijumima. Ova studija otkriva da zapravo ceo grad tone, ali da je situacija najgora upravo u poslovnoj oblasti grada koja je "procvetala" 1990. godine kada je u njoj izgrađen veliki broj nebodera.
Istaživači napominju da zemlja ne tone ravnomerno u svim delovima i da upravo to dovodi do velikog rizika za zgrade i druge infrastrukture.
Istraživači dodaju da Peking nije jedini koji rapidno tone. Meksiko Siti tone i do 28 centimetara godišnje, a Džakarta u sličnoj stopi.