Kineska svemirska stanica juri ka Zemlji
Ostaci kineske svemirske postaje Tijangong 1 pašće na Zemlju najranije u petak, tvrde naučnici. Ta stanica bila je deo ambicioznog kineskog programa, a u orbitu je lansirana 2011. godine. Međutim, pet godina posle misija Tijangonga je završena i Kinezi su tada potvrdili da su izgubili kontakt sa stanicom i da nad njom nemaju više nikakvu kontrolu.
Prema poslednjim procenama, stanica će se srušiti na Zemlju između 30. marta i 2. aprila.
Sada se postavlja pitanje - gde će se srušiti? Odgovor na to ne zna baš niko. Naučnici imaju neki proračun da će pasti između 43. severne i 43. južne paralele, ali taj prostor u principu obuhvata dobar deo zemaljske kugle.
Važno je napomenuti da će se na zemlju srušiti samo ostaci svemirske laboratorije, budući da će dobar deo stanice izgoreti dok bude prolazio kroz atmosferu.
- Brzina će se povećavati, a dok bude prolazila kroz atmosferu, stanica teška 8,5 tona će početi da sagoreva i da se smanjuje. Na kraju će na zemlju pasti samo neki delovi - rekao je za Bi-Bi-Si Elias Aboutanios iz Australijskog svemirskog centra.
Verovatno će sagorevanje stanice biti vidljivo i sa Zemlje. Izgledaće kao meteor…
Dakle, dobar deo stanice nestaće u atmosferi, ali naučnici tvrde da bi na Zemlju mogli da padnu samo neki delovi poput ostatka motora ili rezervoara za gorivo. Koliko su onda šanse da nekome ostatak rakete padne na glavu?
- Iskustvo nam govori da će atmosferu preživeti između 20 i 40 odsto objekta. Naravno, postoji neka mala šansa da vam se deo sruši u vrt, ali izgledi da nekog povredi su izuzetno mali. Rekao bih da postoje veće šanse da vas munja pogodi dvaput u jednoj godini, nego da vam na glavu padne ostatak svemirske stanice - rekao je Aboutanios, dodavši da ovo nije prvi put da ostaci svemirskih stanica padaju na Zemlju.
Uglavnom padaju nasred okeana, daleko od ljudi.
Međutim, za razliku od Tijangonga, ostale stanice koje su padale na zemlju bile su kontrolisane sa Zemlje do poslednjeg trenutka i moglo se uticati na mesto pada.
Obično bi ih rušili usred južnog Pacifika, a naučnici znaju da se našale da je područje između Australije, Novog Zelanda i Južne Amerike groblje svemirskih stanica i satelita.
Računa se da ih je čak 260 na dnu okeana.