Briselu preti domino efekat
Ubrzo nakon objavljivanja rezultata britanskog referenduma oglasili su se i lideri pojedinih evropskih desničarskih partija sa zahtevima za istim glasanjem. Liderka francuskog desničarskog Nacionalnog fronta pozdravila je rezultate i istakla da želi sličan referendum i u Francuskoj.
- Pobeda za slobodu! Kao što sam godinama tražila, sada moramo da imamo isti referendum u Francuskoj i drugim zemljama EU - objavila je ona na Tviteru.
Marin Le Pen je nedavno u Beču, na sastanku krajnje desničarskih partija, istakla da Francuska "verovatno ima hiljadu razloga više od Britanaca da napusti EU", podsetila je agencija AFP. Osim toga, lider holandske evroskeptične Partije za slobodu Hert Vilders izjavio je da je na Holandiji red da održi referendum o članstvu u EU.
Mladi bili za ostanak
Zanimljivo je da je u svim većim britanskim gradovima, od Londona i Mančestera, do Šefilda i Sautemptona, većina glasala za ostanak u Uniji. Akademski stručnjaci procenjuju da je oko 61,6 odsto mladih glasalo za ostanak u EU.
- Ura za Britance! Sada je red na nas. Vreme je za holandski referendum - naveo je Vilders i obećao da će, ukoliko bude izabran za premijera na izborima u martu u Holandiji, i on pozvati na referendum.
Vođa "Izađi" kampanje Najdžel Faradž izjavio je tokom kampanje da bi u slučaju izlaska Britanije iz EU došlo do trke Danske i Austrije ko će pre da izađe iz EU, dok je ministar inostranih poslova Luksemburga Žan Aselborn pominjao "domino efekat na istoku Evrope".
Odlaze brzo
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izrazio je očekivanje da će pregovori oko izlaska Britanije iz EU početi veoma brzo.
- Britanija je donela odluku da ide svojim putem. Ekonomski podaci pokazuju da će to biti veoma drugačiji put. Očekujem da će pregovori o izlasku početi ubrzo - kazao je Šulc.
I zaista, izrazito evroskeptični Andreas Hofer iz Slobodarske partije Austrije je za dlaku izgubio nedavne predsedničke izbore, ali je njegova stranka sad u vrlo dobroj poziciji da na parlamentarnim izborima preuzme vlast. Britanski analitičar i stručnjak za Balkan Džejms Ker.
Pročitajte još:
* Evropljani se bude: Britanija uspela, sad je red na Holandiju!
* Ode Britanija, neka se spremi...
* Slavni razočarani: Možda da se iz Britanije selimo u Nemačku
Lindzi je rekao da postoji mnogo zemalja koje su skeptične kada je reč o EU i koje će pažljivo posmatrati šta će se dogoditi u Britaniji ukoliko ona odluči da izađe.
- Zapravo, taj strah od 'zaraze' mogao bi da natera EU da postavi oštre uslove za izlazak Britanije iz Unije. Takođe, ukoliko bude delovalo da je Britanija napravila dobar posao onda će i drugi slediti njihov primer, a ukoliko vide da se sve loše završilo onda će ponovo razmisliti o svemu - ističe on.