Džihadiste dave u Eufratu
Islamska država našla se pod udarima sa svih strana. Kurdi, Iračani i Sirijci pošli su ka Eufratu i središtu teritorije pod kontrolom terorista.
Iračani su, kao što smo pisali, ušli u Faludžu i u utorak su nastavljene ulične borbe, a vojska se približila mostu preko Eufrata, poslednjem izlazu iz grada. Još od ranije Kurdi su s istoka pošli ka Mosulu, iračkoj prestonici Islamske države i stigli na oko 20 kilometara od grada. Takođe, već desetak dana traje, sa severa, kurdska ofanziva na Raku, sirijsko sedište Islamske države.
Osveta za masakr
Sirijci su se naročito naoštrili da se osvete džihadistima u Raki. Naime, u junu 2013. teroristi su opkolili vojni aerodrom kod tog grada. U bezizlazu, predalo im se 363 sirijska vojnika. Zarobljenici su naterani da goli marširaju kroz pustinju i uz put ubijani kako je ko pao od iznemoglosti.
U utorak su Kurdi priredili veliko iznenađenje džihadistima, opet na Eufratu. Oni su pošli u dva klina duž severne obale jezera Asad na Eufratu i prete da se nađu iza leđa džihadistima koji se već povlače ka Raki u kojoj ima oko 700.000 stanovnika. To je istovremeno pravac ka gradu Tabka na kraju oko 80 kilometara dugačkog jezera Asad.
Položaji Islamske države podvrgnuti su masovnim američkim udarima. Posle šest časova borbi Kurdi su probili položaje Islamske države i prodiru paralelno s jezerom. Napredovali su po oko 10 kilometara kroz ravnicu Rumejla i zauzeli nekoliko sela.
Istovremeno, Kurdi su iskoristili mostobran koji su ostvarili pre nekoliko meseci kada su prešli Eufrat preko brane Tišrin Dam. To je pravac koji vodi ka krupnom sirijskom gradu Manbidž koji je u rukama džihadista već tri godine. Njihov cilj je da se povežu ili makar približe kurdskoj enklavi u provinciji Alepo.
Time bi povezali svoje teritorije u jedinstvenu oblast što se uklapa u kurdske ciljeve o autonomiji ili čak nezavisnosti. Međutim, takođe bi odsekli Islamsku državu od Turske. Da podsetimo, Islamska država finansira se prodajom opljačkane nafte Turcima od kojih zauzvrat dobijaju oružje i baze za regrutovanje džihadista i najamnika.
Pročitajte još:
* Počele ulične borbe za tvrđavu Islamske države
Težak položaj Islamske države rešili su da iskoriste Sirijci, koji su žurno prebacili oko 1.500 marinaca i specijalaca divizije Tigar ka pustinjskom gradu Itrija. Bliskoistočni izvori navode da su Sirijci na tom mestu okupili i 4.800 do 5.000 vojnika 550. brigade, 4. mehanizovane divizije i dobrovoljačkih bataljona Al Bat. Te trupe dužne su da se uključe u trku ka Eufratu, odnosno Tabki i Raki.
Juriš kroz tunele
Islamska država očajnički pokušava da povrati inicijativu napadima na nekoliko mesta. Najžešće je bilo u Faludži gde su džihadisti pokušali da povrate u ponedeljak izgubljeni kvart al Najmija. Međutim, iračke snage odbile su njihov juriš u četvoročasovnim uličnim borbama. Irački oficiri su rekli da su ekstremisti Islamske države koristili tunele, pucali iz snajpera i napadali vozilima napunjenim eksplozivom.