Sirijci i Kurdi u trci za naftu
Sirijska armija uspešno koristi tešku situaciju u kojoj se našla Islamska država pritisnuta kurdskim ofanzivama na Eufratu i kod iračkog Mosula. Sirijci su prešli u napad prema Tabki i Raki i paralelnim putem ka Dejr ez Zauru, a između tih pravaca nalaze se njihova najbogatija gasna polja.
Kurdi su pod uticajem SAD, koja ih naoružava i obučava, već ušli u predele naseljene Arapima. Oni su povezali mostobrane preko Eufrata i pošli duž turske granice prema Menbidžu preko kog Islamska država prodaje naftu i snabdeva se oružjem. Kurdi su napreduju i duž Eufrata ka sirijskoj prestonici islamske države Raki u kojoj osim terorista ima i 700.000 arapskih sunita.
Napad uz ruske bombe
Sirijska vojska ušla je prvi put za dve godine u provinciju Raka na severu zemlje, koja je uporište Islamske države. Režimske snage imaju podršku vazdušnih udara ruskih aviona i oružanih grupa koje su obučili Rusi. Snage su u provinciju ušle u subotu ujutro, prvi put od avgusta 2014. godine.
Arapi duž doline Eufrata ne žele da žive u budućoj kurdskoj autonomiji. Ali SAD i Kurdi mogu da im predaju kontrolisanu vlast i omoguće im faktičku nezavisnost od Damaska. Time bi bile stvorene već dve autonomne oblasti, a uz protursku provinciju Idlib i teritoriju pod kontrolom predsednika Bašara al Asada bilo bi ukupno četiri celine s različitim vlastima.
Osim toga, Kurdi ili Arapi iz doline Eufrata mogli bi pod američkim kišobranom da pođu preko reke u pustinjski centralni deo zemlje gde su najbogatija naftna i gasna polja što je presudno za energetsku nezavisnost teritorije pod kontrolom Damaska na kojoj živi oko 80 odsto stanovništva.
Prema izveštajima s terena, sirijska komanda odustala je od većine tekućih planova i prebacila koliko je mogla snaga na glavne pravce ka Eufratu, u susret Kurdima.
Najveće snage dovedene su u oblast Itrije, odakle je najkraći put do Rake. Već oko 6.000 vojnika prodrlo je oko osam kilometara putem ka selu Zakija, važnoj raskrsnici pustinjskih puteva. Borbe su se razvile kod prvih kuća, a Sirijci žive da savladaju tu prepreku kako bi nastavili ka raskrsnici od koje se račvaju putevi ka Tabki i Raki.
Pročitajte još:
* Kad gruvaju Rusi iz vazduha, a Asadovi borci sa kopna: Polako pada i prestonica džihadista
* VIDEO: Sirijska vojska napreduje, objavljeni prvi snimci iz Rake
Islamska država prebacuje artiljeriju i oklopna vozila iz glavnog uporišta Mosula u rejone kod granice sa Sirijom. Iračani su očistili granicu sa Jordanom i Saudijskom Arabijom. Pretpostavlja se da će vojska sada da krene pustinjskim putem duž sirijske granice, što bi sabilo irački deo Islamske države u Mosul, gde bi bili izloženi opsadi do uništenja.
Slede ulične borbe
Kurdi neumoljivo napreduju ka Menbidžu. Oni su prešli Eufrat i uspostavili oko 45 kilometara širok front, ali su presekli i put koji ka Menbidžu vodi iz Rake i Tabke. Kurdi su putem s juga već prišli na oko tri kilometra od grada, što svedoči da nisu naišli na ozbiljan otpor jer većih terorističkih jedinica na tom pravcu nema. Oni moraju da okupe snage s drugih delova fronta i izvori s terena smatraju da će napustiti sve položaje i pokušati da se odbrane u uličnim borbama.