Bitka za Britaniju (1): Skok u crnu rupu neizvesnosti
Da li će Britanci 23. juna, na narodnom plebiscitu, reći definitivno "Baj, baj" Evropskoj uniji, ili će Dejvid Kameron "Iz čeljusti odlaska, iščupati ostanak" Ujedinjenog kraljevstva u Zajednici?
Na Ostrvu je: "Bellum omnium contra omnes" (lat. "Rat svih protiv svih"), odnosno evrofobi protiv evrofila, u vladi, Parlamentu i partijama. Na čelu "interesnog udruženja", koje bi da ostane u Uniji, nalazi se sam premijer Dejvid Kameron. Doneo je iz Brisela, posle dugih pregovora, projekt nekakve "reformisane Unije" - nedopečenu i nedosoljenu varijantu nekog novog statusa Britanije u Zajednici koji, kad se sve izanalizira, ne garantuje ništa novo, pogotovo ne garantuje nikakav "specijalni status" kojim Kameron maše pred Britancima kako bi ih pridobio da ostanu u EU.
Ostala tesna većina
Zahvaljujući propagandnoj ofanzivi svih azimuta, iz svih oružja, koje je Kameron ubacio u bitku, donedavna komforna većina za odlazak sada se istanjila do tesne većine. Paralelno, izbio je žestoki "bratoubilački rat" u političkim partijama, Parlamentu i u samoj vladi.
Poslednja ispitivanja javnog raspoloženja pokazuju da Kameronovo zastrašivanje Britanaca baukom "brejkzita" (izlaska), s tezom da bi napuštanje Unije bilo "skok u crnu rupu neizvesnosti", daje već neke rezultate.
Škoti su za Evropu
Na širem planu Britanske unije - Ujedinjenog kraljevstva - svi poslanici Škotske nacionalne partije (SNP) glasali bi za ostanak u EU. Šef partije Nikola Stardžon već je objavila da bi Škotska raspisala svoj referendum o ostanku u EU ukoliko bi ostatak Britanije (Engleska, Vels i Severna Irska), na referendumu glasao za izlazak. Stardžonova ima ovog trenutka iza sebe većinu Škota protiv "brejkzita".U vladajućoj premijerovoj Konzervativnoj partiji 155 poslanika u Parlamentu glasalo bi ovog trenutka za ostanak u Uniji, dok bi 129 bili za "brejkzit". Opozicini laburisti (u Parlamentu) su za ostanak, u omeru 215 protiv 7, a vladajuća partija u Škotskoj listom je za ostanak (sa 54prema 0).
Istina, sve ovo je opredeljenje onih koji su se do sada javno izjasnili kako će da glasaju na referendumu.
Pročitajte još:
* Britanci "nokautirali" ostale članice EU
Za "specifičnu vezu"
U samoj Kameronovoj vladi sada bi većina ministara glasala za ostanak u EU, a manjina je protiv i ovako "reformisane" Unije.
Za tu Kameronovu nekakvu "specifičnu vezu" Britanije u nekakvoj "reformisanoj Evropi", glasala bi četiri teška kalibra u vladi - Džon Ozborn(ministar finansija), Filip Hamond (spoljni poslovi), Tereza Mej (unutrašnji poslovi), Majkl Falon (odbrana).
Za napuštanje EU bi glasali: Ian Dankan Smit (ministar za rad i penzije), Majkl Gouv (pravda) i Boris Džonson (gradonačelnik Londona i kandidat za budućeg šefa Konzervativne partije).