Berlin davao novac za Al Kaidu
Nemačko državno tužilaštvo pokrenulo je istragu protiv "jedne imenom i prezimenom poznate i više nepoznatih osoba", pripadnika državne bezbednosti (BfV), zbog finansiranja terorističke organizacije Al Kaida. Afera je izbila kada je nekadašnji špijun ove službe Irfan Peci, Albanac rođen u Srbiji, u svojoj nedavno objavljenoj knjizi "Džihadista" izneo tvrdnju da je tajna služba u toku 2010. godine preko njega davala novčane priloge islamističkim organizacijama sa ciljem da se lakše infiltrira u njih, piše "Berliner morgenpost".
Uplaćivanjem novčanih priloga Peci je trebalo da stekne poverenje Mohameda Alija, za koga su tajne službe pretpostavljale da ima direktan kontakt sa centralom Al Kaide i koji je bio zadužen za sakupljanje sredstava za ovu organizaciju.
Agent BfV, čije je konspirativno ime Jan Šenbek, dao je Peciju iz fondova državne službe novac koji je ovaj kao svoj poklon dao terorističkim organizacijama - 300 evra grupi Nemački talibanski mudžahedini (DTM) i 500 evra Al Kaidi.
Pročitajte još:
* Nemačkoj prete napadi islamista
* "Majkampf" Islamska država: Otvoreni rat sa nevernicima počinje 2017.
Na proleće ofanziva na Balkan?
* Došlo vreme za naplatu: Islamska država puca po svim šavovima
Državno tužilaštvo smatra da je na ovaj način prekršen Zakon o zabrani finansiranja inostranih terorističkih udruženja i pokrenulo je postupak koji krivcima može da donese čak i do pet godina zatvora. Poslanik Bundestaga iz redova Zelenih, Hans-Kristijan Štrebele, pozdravio je ovakvu odluku tužioca.
"Nedozvoljeno je da se terorističke organizacije preko tajne službe i njenih doušnika dodatno finansiraju još i novcem poreskih obveznika. Tužilaštvo mora beskompromisno, bez obzira na to o kojem pojedincu ili ustanovi se radi, da raščisti ovaj slučaj", rekao je Štrebele. On je zatražio i formiranje parlamentarne komisije koja će se baviti optužbom.
Državna bezbednost je još 2010. obelodanila da je pokušala da ubaci Pecija u redove islamista, ali je tada odbacila tvrdnje da mu je isplaćivala novac. U junu prošle godine državni sekretar Ginter Krings je u odgovoru na parlamentarno pitanje poslanika Štrebelea rekao da "takođe nije tačno da je Peci od BfV dobio bilo koji novac koji je trebalo da pokloni terorističkim organizacijama".
Javnost tada nije znala ništa o ovom slučaju. Državno tužilaštvo očigledno ovaj demanti nije ubedio, pa je pokrenulo postupak da "se utvrdi istina o novčanim transakcijama opisanim u Pecijevoj knjizi i njihovoj mogućoj pozadini".
Džihadista postao diler automobila
Irfan Peci je Albanac rođen u Srbiji, pišu nemački mediji. Njegovi roditelji, koji nisu religiozni, došli su na rad u Nemačku, gde se školovao i odrastao. Kao tinejdžer je počeo da se interesuje za islam.
"Iako sam bio dobro integrisan, ali ne i prihvaćen", kaže Peci u svojoj knjizi. Na jednom godišnjem odmoru, koji je sa roditeljima provodio u Novom Pazaru, upoznao se sa ljudima iz tamošnje vehabijske scene, koji su ga poveli na trodnevno putovanje u Bosnu u selo Gornja Maoča, poznatu bazu vehabija, gde je definitivno radikalizovan.
Po povratku u Nemačku posvetio se širenju islamističkih ideja preko interneta. Stavljao je na mrežu snimke pogubljenja, borbi i preteće video-poruke političarima, vodeći džihad preko kompjutera. Posle hapšenja urednika internet stranice Al Kaide za Nemačku preuzeo je njegovu ulogu sa samo 18 godina. Posle osam meseci je krenuo u Pakistan, ali je zbog jedne tuče dospeo u zatvor.
"Dobra stvar je što sam bio izolovan i imao vremena da razmislim o svemu. Što sam duže bio tamo, bolje sam uviđao realnost i shvatio da sam na pogrešnom putu."
Posle 11 meseci prišli su mu agenti Službe bezbednosti i vrbovali ga da radi za njih. Preselili su ga za Berlin, gde je osam meseci radio i davao informacije sa islamističke scene. Danas radi kao prodavac automobila negde u Bavarskoj.