Kurc tvitovao na ćirilici
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc, koji je u ponedeljak i utorak, boravio u Beogradu, o svojoj poseti na Tviteru pisao je na srpskom, na ćirilici.
On je, posle sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, napisao, na svom Tviter nalogu "Hvala premijeru Vučiću za dobar sastanak. On je garant reformi u Srbiji i stub stabilnosti u regionu".
Kurc, koji je najmlađi član austrijske vlade, veoma je aktivan na društvenim mrežama, ali je ovo prvi put da je tvitovao na srpskom.
Njegova poruka na zvaničnom nalogu, je izraz poštovanja prema Srbiji i Vladi, koju je izneo i tokom konferencije za medije, gde je u više navrata srpske vlasti za sprovedene reforme i angažovanje za stabilnost u regionu.
Хвала @SerbianPM Вучић за добар састанак. Он је гарант реформи у Србији и стуб стабилности у региону. — Sebastian Kurz (@sebastiankurz) February 9, 2016
U daljim tvitovima o poseti, ovaj put na nemačkom, sa fotografijama sagovornika, premijerom Vučićem, napisao je da će Austrija podržati Srbiju u njenom procesu evropskih integracija, a sa sastanka sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem, on je "tvitovao" "Srbija je važan partner u izbegličkoj krizi".
Ministar inostranih poslova Austrije ocenio je u Beogradu da je srpska zajednica u Austriji dala značajan doprinos toj zemlji.
- Nemamo samo jake ekonomske veze, već kulturne i ljudske. Dobro sarađujem sa srpskom zajednicom u Austriji, gde živi oko 200.000 ljudi srpskog porekla, a koji daju značajan doprinos zemlji - naglasio je on.
Privrednicima dobro u Srbiji
Austrijski privrednici koji su bili u delegaciji s optimizmom gledaju na budućnost privrede i razvoj tržišta Srbije.
Član borda Strabaga Herbert Krutina nadležan za poslove gradnje u jugoistočnoj Evropi ukazao je da je ova kompanija već godinama zastupljena u Srbiji, gde poseduje ćerka firme. Krutina je ukazao da je važno za privlačenje investitora da u Srbiji postoji politička stabilnost, pravna sigurnost, zaštita investicija, kao i kontinuirani razvoj.
Predsednik Senata privrede Srbije, koji je nastao na inicijativu Senata privrede Austrije i Nemačke, Ivan Gros ističe da su austrijski privrednici koji su u velikom broju prisutni u Srbiji zadovoljni, u globalu, uslovima sa kojima se suočavaju.