Kako Britanija zarađuje milijarde na ratovima
Da je izvoz zapadnjačke demokratije samo izgovor za stvaranje novih ratnih žarišta je već odavno poznata činjenica. Osim što to pospešuje rast i profit vojne industrije u 21. veku, počeo je da cveta novi bezbednosni biznis. U ratnim zonama poput Avganistana ili Iraka na primer, pojavile su se bezbednosne kompanije koje pružaju usluge zaštite i obezbeđenja. Nakon što se zemlja dovede u stanje haosa koji traje beskonaččno dugo, pojavljuju se privatne vojne jedinice koje su tu da vas zaštite od istog toog haosa koji su proizveli. U tome prema poslednjim izveštajima prednjači Velika Britanija.
Organizacija "War on Want“ objavila je izveštaj o povećanju prisustva plaćenika u konfliktnim zonama Afrike i Bliskog istoka.
U izveštaju se navodi da su se privatne vojne i bezbednosne kompanije na sceni pojavile pre 15 godina, prateći objavljivanje "rata protiv terorizma“ i invazije na Avganistan i Irak. Ovom ogromnom privatnom industrijom, vrednom na stotine milijardi dolara, dominiraju kompanije iz Velike Britanije koje ostvaruju ogroman profit na eksploataciji rata, nestabilnosti i konfliktima širom sveta.
U jeku okupacije Iraka, oko 60 privatnih vojnih i bezbednosnih kompanija iz Velike Britanije bilo je angažovano na toj teritoriji. Danas ih je na stotine širom sveta, navodi se u izveštaju.
Pročitajte još:
* Demokratija u bodljikavoj žici
* Ratovi u kojima Amerika nikako nije smela da učestvuje
Dalje se navodi da su u srcu ove industrije usko povezani interesi velikih kompanija, vojske i obaveštajnih službi. Ne manje od 14 privatnih kompanija tog tipa nalazi se u Herefordu, u blizini britanskog SAS-a, dok bar 46 kompanija zapošljava bivše pripadnike britanskih specijalnih snaga. Mnoge manje privatne vojne i bezbednosne kompanije sastoje se u potpunosti od bivših vojnika, a veće korporacije imaju bivše pripadnike vojske na ključnim pozicijama, kaže se u izveštaju ove organizacije.
- Privatne vojske besno vršljaju po Iraku i Avganistanu, ostavljajući za sobom trag kršenja ljudskih prava. Sada vidimo alarmantan porast broja plaćenika koji se bore na prvim linijama fronta u konfliktnim zonama širom sveta. ’Psi rata‘ su se vratili“, rekao je za Sputnjik Džon Hilari, izvršni direktor organizacije "War on Want“.