Kanadi nafta od Islamske države
Ruski mediji objavili su informacije prema kojima Kanada učestvuje u preradi opljačkane sirijske i iračke nafte. Reč je o nafti koju Islamska država švercuje preko turskih luka i tako nabavljenim novcem kupuje oružje i plaća najamnike.
Prema izvorima "Kremlj presa", tokom prošle godine u kanadsku Severoatlantsku naftnu rafineriju ( The North Atlantic Oil Refinery) pristizala je nafta sa sirijskih teritorija pod kontrolom Islamske države. Navodi se da je rafinerija na poluostrvu Njufaundlend kod mesta Kom Baj Čens.
Pretovar nafte kupljene od terorista, kako se sumnja, izveden je u turskim lukama. Istovremeno, po rečima izvora ruskih medija, tamo je sprovođena i smena posada, a za mornare su uzimani državljani Poljske i Ukrajine.
Biznis porodice Erdogan
Turci kupuju naftu od Islamske države za 10 dolara po barelu, a sumnja se da iza švercerskog posla stoji Bilal Erdogan, sin turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
U oktobru 2014. potpredsednik SAD Džo Bajden je na skupu u Harvardu izjavio da "Erdogan snabdeva Islamsku državu stotinama miliona dolara i hiljadama tona oružja..."
Bilal Erdogan je potpisao ugovore sa nekoliko evropskih transportnih kompanija koje prevoze ukradenu naftu u azijske zemlje. Pomorska kompanija Bilala Erdogana poseduje posebne molove u lukama Bejrutu i turskom Čejhanu sa kojih se transportuje prokrijumčarena sirova nafta tankerima registrovanim u Japanu.
Isti izvor navodi da je nafta transportovana sa šest tankera kanadske brodske kompanije Canship Ugland Ltd . Identifikovan je jedan od tankera i to je Heather Knutsen, koji plovi pod kanadskom zastavom.
- Organizator posla je vlasnik investicionog fonda Silver Range Financial Partners LLS , registrovanog u Njujorku, a koji je specijalizovan za sirovine - navodi se u tekstu.
Prema ruskim medijima, taj investicioni fond 2014. godine kupio je aktive južnokorejske nacionalne naftne kompanije Korean National Oil Corporation . Pri tom, osnovni zadatak tog posla bila je preorijentacija proizvodnih mogućnosti na američka i evropska energetska tržišta, ali nije bilo reči o poslu s dobavljačima iz Sirije ili Iraka.