Trka do sirijske nafte
Nakon što je objavljeno da su SAD preuzele kontrolu nad poljoprivrednim aerodromom Rumejlam kod sirijsko-iračke granice, stigla je vest i da se Rusija sprema da preuzme aerodrom Kamišli, koji se nalazi sedamdesetak kilometara zapadno nadomak turske granice.
Portparol Sirijskih demokratskih snaga (Kurdi pojačani grupama različitih pobunjenika) izjavio je da su SAD preuzele aerodrom kako bi im pomogle. Naravno, bez saglasnosti vlade u Damasku.
- SAD će bazu koristiti da nam dostavljaju oružje, ali i za sletanje njihovih borbenih aviona - rekao je Kurdski predstavnik.
Aerodrom u Rumejlamu nalazi se blizu glavnih sirijskih naftnih polja. Amerika pokušava da stigne do tog bogatstva pre sirijske vojske i Rusa, a za to koristi Kurde. Međutim, to nije iznenađenje za Moskvu i Damask, pošto je pre dva meseca objavljeno da Amerikanci proširuju kapacitete Rumejlama.
Flota u Tarsusu
Ruski avioni i helikopteri koriste ukupno pet uzletišta u Siriji, ali je Hmejm kod Latakije do sada bila jedina stalna aviobaza. Osim toga, Crnomorska flota ima bazu u luci Tarsusa na obali Sredozemnog mora.
Sada je stigla i vest iz Damaska da se Rusi spremaju da otvore stalnu bazu na aerodromu Kamišli kod Nusajbana, u srcu teritorije sirijskih Kurda. Severni deo grada kontrolišu Kurdi, a južni s aerodromom i graničnim prelazom prema Turskoj vlada u Damasku.
Prema ugovoru iz avgusta prošle godine, Damask je Moskvi dao pravo da otvara baze i deluje na sirijskoj teritoriji neograničeno. Aerodrom Kamišli je idealno rešenje za situaciju nastalu američkim potezom i očuvanje sirijskog suvereniteta nad naftnim poljima. Kamišli je međunarodni aerodrom i znatno je većeg kapaciteta od Rumalije, ali i s ruskim prisustvom blokira turska dejstva na samoj granici.
Turska novina "Tudej zaman" objavila je da je stotinak ruskih vojnika, tehničara i savetnika već stiglo u Kamišli. Kurdski izvori navode da je među njima i desetak oficira različitog ranga, a svi su se razmestili u bazi 154. lovačkog puka. Njihov prvi zadatak je da ispitaju uzletište i ostale objekte kako bi preduzeli sve što je neophodno za raspoređivanje većeg kontigenta.
"Tudej zaman" ocenjuje da će ruski potez izazvati nova trvenja sa Turskom. Tim pre, što će rusko prisustvo u sirijskom Kurdistanu omogućiti veći uticaj Moskve na Kurde, i ograničiti američko prisustvo. Naročito dostavljanjem oružja za koje se Turska boji da će završiti na njenoj teritoriji. Naime, već nedeljama traju otvorene bitke turske vojske i boraca Radničke partije Kurdistana. U Turskoj Kurda ima oko 17 miliona i čine petinu stanovništva.
Stigli i marinci
Rusi su se pojavili i na aerodromu Kvejres, istočno od Alepa. Kako navode sirijski vojnici, rakete S-300 i oko 50 ruskih marinaca stiglo je na aerodrom da ih obučavaju. Naime, u zonu oko Kvejresa, Sirijci su poslali oko 8.000 mladih vojnika koji su prošli tek osnovnu obuku. Oni neće učestvovati u bitkama sa prednjim jedinicama, ali će imati važnu ulogu da čuvaju oslobođena mesta i puteve kako bi svi iskusni borci bili slobodni za odlučujuće borbe.
U Damasku ne kriju da pripremaju do sada najveću ofanzivu upravo u istočnom delu provincije Alepo. Njihov cilj je grad Al Bab, i oko 40 kilometara auto-puta u pravcu istoka, ka Mandžibu gde bi trebalo da se sretnu sa Kurdskim trupama. Navodi se i da će uloga ruskih marinaca biti da omoguće da taj susret prođe bezbedno i da saveznici ne zapucaju jedni na druge.
Kada ta ofanziva bude ostvarena, središnji deo Islamske države ostaće odsečen od Turske, bez mogućnosti da se švercuje opljačkana nafta u zamenu za oružje i najamnike.