Kako je Vašington promenio mišljenje o Merkelovoj?
Napadi na žene i pljačke tokom proslave Nove godine u Kelnu veoma su uticali na to da se promeni slika Sjedinjenih Američkih Država o nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i samoj Nemačkoj, prenosi "Dojče vele".
- U poslednjih nekoliko godina, mnogi u Americi su sa divljenjem i poštovanjem gledali preko Atlantika - piše dopisnik nemačkog lista u Vašingtonu Gero Šlis.
Pročitajte još:
* Da li to frau Angela menja politiku: Nemci vraćaju sve više izbeglica
* Autobus sa izbeglicama poslat lično Merkelovoj
* Početak njenog kraja: Merkelova ili da popusti, ili da ode
Entuzijazam prema Nemačkoj na čelu sa Angelom Merkel je bio visok i kada je talas izbeglica prošle godine sa Bliskog istoka krenuo u Evropu. Politika otvorenih vrata Berlina prema azilantima i način na koji su građani Nemačke pozdravili izbeglice, piše Šlis, podsetili su Amerikance na njih same.
- U to vreme, oni su Nemce videli kao "human i gostoljubiv" narod, koji je spreman da pomogne onima kojima je pomoć potrebna - piše Šlis.
Međutim, događaji u Kelnu su sve promenili. Napadi, za koje su u velikoj meri okrivljene izbeglice sa Bliskog istoka i iz Severne Afrike, izazvali su talas ogorčenja.
Uticajni američki mediji poput "Njujork tajmsa" i "Vašington posta" pisali su da je vodeća evropska zemlja "na ivici", kao i da je politika Merkelove prema izbeglicama "izazvala varnice, kako u Nemačkoj tako i van njenih granica".
- Činjenica je, da je izbeglička kriza, posebno posle terorističkog napada u Parizu 13. novembra i napada u Kelnu, postala najveći izazov za nemačko političko rukovodstvo. I sama Vlada Angele Merkel je podeljena oko toga kako se treba postaviti - navodi Šlis.
Interesovanje Amerike za to kako se Nemačka ophodi prema azilantima proističe iz problema koje i ona sama ima sa imigracijom.
- Nemačka opet može biti podeljena oko ovog pitanja, ali to se ranije dešavalo i u SAD - primećuje Šlis, dodajući da je strah da bi politička radikalizacija u Nemačkoj i Evropi mogla da produbi jaz i na drugoj strani Atlantika potpuno opravdan.