Put džihadista - Kosovo i Albanija
Džihadistička ostrašćenost među stanovništvom albanskog govornog područja sve više izaziva zabrinutost evropskih i američkih antiterorističkih službi, a mreže albanskih džihadista regrutuju sledbenike među albanskom dijasporom u Evropi, uključujući i Italiju, prenosi torinski list "Stampa".
U tom kontekstu, Kosovo u Evropi ima najviši broj boraca koji ratuju u Siriji proporcionalno broju stanovnika, dok džihadisti albanskog porekla zauzimaju visoke položaje među islamističkim milicijama, ističe italijanski list.
Koreni ovog problema potiču iz 1990-ih godina prošlog veka, kada je Balkan postao pogodno tlo za osvajanja i širenje vehabizma.
Albanija uporište džihadista
"Stampa" prenosi i upozorenje italijanskih vlasti da je sve otišlo toliko daleko da postoji strahovanje da je Albanija postala ono što je Belgija za Francusku - uporište koje pruža logistiku i bazu odakle se planiraju napadi.
Iako su prvobitno stigli da bi pružali humanitarnu pomoć u konfliktima tog doba, saudijske, kuvajtske i ustanove drugih zalivskih zemalja stvorile su mrežu džamija i centara za verske studije čiji je pravi cilj bio širenje militantne interpretacije islama među lokalnim stanovništvom, navodi "Stampa".
To je naišlo na dobar prijem među najmlađima, pogođenima siromaštvom i nezaposlenošću, koji su privučeni snažnom porukom vehabizma.
Nova generacija balkanskih imama formirana je, zahvaljujući između ostalog, i velikodušnim stipendijama fundamentalističkih škola na arapskom poluostrvu i oni su po povratku kući u mnogobrojnim novoizgrađenim džamijama (100 ih je izgrađeno na Kosovu za samo 10 godina) počeli da šire otrov džihadizma.
Dvadesetak godina kasnije, proizvod svega ovoga je mobilizacija džihadista koji odlaze u Siriju, pri čemu boraca albanskog porekla tamo ima oko 1.000. Sa Kosova je oko 900 boraca, pokazuju podaci italijanskih obaveštajnih službi i Kfora.
Njihove mreže su sofisticirane i često isprepletane sa moćnim lokalnim kriminalom, tako da su dobro naoružane i finansirane, navodi list.
Među evropskim zemljama, posebno do Italije direktno stižu džihadisti tom balkanskom rutom.
Radikalni albanski imami često dolaze u džamije u Italiji i tu šire svoje ideje i među najaktivnijima su koji vrše regrutaciju boraca za Siriju i Islamsku državu, piše "Stampa".
Italijanske antiteroristicke snage pažljivo prate balkanske fundamentaliste, svesne koliko oni mogu biti opasni.