Objavljen rat Gruziji
Islamska država objavila je rat u Gruziji. Sve televizije objavile su snimak pod naslovom "Poslanica gruzijskom narodu" u kom mesni teroristi Islamske države pozivaju "muslimansku braću da se bore protiv nevernika do njihovog potpunog uništenja ili da se uznesu Alahu kao mučenici".
Na snimku terorista na arapskom, a potom na čistom gruzijskom jeziku, preti muslimanima i nevernicima u Gruziji odsecanjem glave u slučaju neposlušnosti.
Zamenik šefa tajne službe Levan Izorija saopštio je da je od sudova zatražena zabrana sajtova u kom su iznete identične pretnje. Gruzijsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je pojačalo kontrolu svih putnika sa Bliskog istoka, pošto pretnje iznose uglavnom njihovi državljani koji su odavno otišli da ratuju za Islamsku državu. Većinom je reč o Azerbejdžancima iz oblasti Kvemo Kartli, nedaleko od prestonice Tbilisija, Adžari s juga zemlje, a najviše Čečeni iz Pankijske kotline. Desetine Čečema iz tog kraja poginulo je u Siriji, a novinarka Nino Burčuladze kaže da je mnoštvo sledbenika vehabizma tajno položilo zakletvu Islamskoj državi i samo čekaju naređenje za napad u Gruziji.
Pročitajte još:
* "Islamska država je čedo Džordža Buša"
* VIDEO: Jeziva mapa terorističkih napada u poslednjih 35 godina
* Srbin komšija ozloglašenog teroriste: Od malena je bio lider
Vlast se trudi da održi privid spokoja. Početkom ovog meseca seoske starešine održale su sastanak sa kog su pozvali vlasti da uvede stroga pravila za odlazak mladih Čečena u Tuirsku, odakle se šalju u Siriju. Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova javno je odgovorilo da taj zahtev nisu u stanju da ispune.
Kosovski scenario
Pankijska kotlina podseća na Kosovo. Kuće malobrojnih Gruzijaca razlikuju se od čečenskih čija su dvorišta ograđena visokim zidom. Donedavno je oblast kontrolisao čečenski bataljon Ruslana Gelajeva čiji brat još živi u selu Hasani. Novinarka Mamuka Arešidze kaže da je generacija Gelajeva predstavljala čečenske nacionaliste, a da je novo pokolenje radikalno islamističko.
Gruzijske vlasti od obojene revolucije 2003. i odlaska predsednika Eduarda Ševarnadzea, kojeg je tada smenio Mihail Sakašvili, smatraju Rusiju glavnim neprijateljem i bezuspešno pokušavaju da se punopravno približe NATO i EU. Do mere da su slali vojsku u Irak u pomoć Amerikancima. Tu istu vojsku razbila je za četiri dana ruska armija u ratu 2008. posle čega su proglasile nezavisnost gruzijske oblasti Južna Osetija i Abhazija. Saradnja s Amerikom nastavljena je i, kako su "Vesti" pisale, ruski mediji primetili su da sve više terorista ostaje u Gruziji umesto da idu na Bliski istok. Naveden je i slučaj od pre dva meseca kada je američki brod dovezao u luku Poti oružje i "bradate ljude negruzijskog izgleda" koji su se sukobili s patrolom i ranili trojicu policajaca. Posle ih je otpratila gruzijska tajna policija. Namera da se zapali kavkaska granica Rusije, sada se okreće protiv same Gruzije.