Iza kulisa Arpaskog proleća (4): Narasla uloga Rusije
U toj osmoj "bolnoj tački" za Amerikance, umesto "procesa tranzicije" vlasti u Damasku, usvojena je ruska linija koja kaže da će ceo "politički proces voditi Sirijci", što je crvena linija ruskog stava i znači mirovne pregovore bez stranog mešanja, bez odlaska Asada i uz "puno odlučivanje sirijskog naroda o budućnosti Sirije".
Ova formulacija direktno stavlja van snage tzv. Feltmanov dokument koji je već tri godine ideja vodilja američkih jastrebova, a faktički traži potpunu kapitulaciju "Sirijske Arapske Republike", ključnog saveznika Rusije u regionu.
Novo mešanje karata na Bliskom istoku postalo je, ujedno, velika tema rusko-američkih odnosa. Zahvaljujući ruskom vazdušnom angažovanju u Siriji, na izričito traženje Damaska, ujedno je zaustavljen "američki marš" preko bliskoistočnog koridora na južne flankove Rusije. Zahvaljujući tome, Bašir al Asad je na putu da porazi "neprincipijelnu koaliciju" islamističke opozicije i amero-atlantskih regionalnih favorita. Asad je sada politički na putu da preživi najgore i sada je samo pitanje kako će Vašington i koalicija da, po običaju, pokupe čaure i proglase "pobedu". Za sada se čuje utešni narativ kako Putinova intervencija "nije dala željene rezultate" (?!), mada je fakat da džihadisti masovno beže i okupljaju se za novu rundu u susednom Iraku i Turskoj.
Iza kulisa Arpaskog proleća:
Čak je i načelnik generalštaba američke vojske, general Džozef Danford, prihvatio u nastupu pred Senatom (27. oktobra) da se rat u Siriji "razvija u korist Damaska". A glavnokomandujući američkih vojnih snaga, general Filip Bridlav, izjavljuje na konferenciji za novinare u Pentagonu (30. oktobar) čak i ovo: "Malo je reći da se situacija (u Siriji) munjevito razvija iz dana u dan. Ona, u stvari, preti bezbednosti Evrope".
Loše procene CIA
Nikada bez "briljantnih" ideja, direktor CIA, Džon Brenan, uporno govori (valjda za utehu) da će Putin "na kraju balade" pustiti Asada niz vodu, mada mu je ruski predsednik to proročanstvo javno ismejao i kao prilog tome poslao bombardere da zajedno sa sirijskom vojskom poraze džihadističku opoziciju naoružanu američkim oružjem i zapadnom logistikom.
Na ovu temu, u "Volteru", Tijeri Mensen, poznati francuski analitičar, politički aktivista i autor poznate knjige "Velika laž" (napad islamista na oblakodere u Njujorku), ima prognozu: "Alijansa između pristalica haosa i pristalica ponovne kolonizacije, ne samo da gubi u Siriji, nego i sama Atlantska alijansa (NATO) ne može više da polaže pravo na globalnu dominaciju... I kao rezultat, u evro-atlantskim zvaničnim kabinetima struje povici kako je vreme da se radi na mirovnom rešenju, što pak samo po sebi znači da se u ovim kabinetima do sada razmišljalo sasvim drugačije".
Već je gotovo konsenzus da je primarni uzrok ovog "zaokreta" u kome zapadni jastrebovi najednom otkrivaju vrlinu mira - narasla uloga Rusije (globalno) i Iranske Republike (regionalno). Reč je o tandemu koji je glavnina zapadne medijske i zvanične propagande, samo pre četiri meseca ranije označavala kao potpuno izolovan i na rubu da pretrpi ekonomsku katastrofu.
Pariz shvata zabludu
Sve je više znakova da i u Francuskoj uviđaju realnost četiri glavna politička lidera na desnici: Dominik De Vilpen, Fransoa Fijon, Alan Žipe i Nikola Sarkozi, iako su bili protagonisti i simpatizeri vojne kampanje na Siriju, javno iznose da je "apsurdno" postraniti Rusiju iz bliskoistočne igre. I još kažu da je "apsurdno ne prihvatiti evidentni poraz u Siriji".
Čeka se odgovor "protagonista haosa".
U paraleli je još jedno promašeno predskazanje o padu Asada kao gotovoj činjenici. I za njega je, takođe, bila, već pre pet godina, ispisana politička smrtovnica.