Merkelova iznad sistema
Više puta ponovljen i neograničen poziv izbeglicama da dođu u Nemačku, upućen od strane nemačke kancelarke Angele Merkel, nije poduprt nekakvim konceptom iza koga bi mogla da stoji pravno regulisana država, piše portal Dojče virtšafts nahrihten.
- Upravo suprotno: Njena parola "Mi ćemo uspeti" zapravo znači "Vi morate uspeti" i odnosi se na brojne dobrovoljce angažovane da pomažu u radu sa azilantima. Osim toga, narodu se tom rečenicom prenosi poruka: morate da progutate moju politiku, bez pitanja kako i zašto, piše komentator ovog portala.
Državne strukture u Nemačkoj, ali i Austriji, su zbog ovakvog ponašanja kancelarke žestoko pogođeni. Najveći teret podnose ministri unutrašnjih poslova ove dve zemlje, koji se nalaze pod stalnom paljbom partijskih struktura, koje sebi daju za pravo da preuzimaju način kako država treba da deluje, a da na to nemaju ni najmanje pravo. Pravdanje dozvole za masovni neovlašćeni prelazak državne granice moralnim razlozima je nedopustivo mešanje partija u funkcionisanje države, ocenjuje se u tekstu.
Potrošen
Angela Merkel je poznata po tome da svoje najbliže saradnike nemilosno pušta niz vodu, i lako je zamislivo da bi sledeći na listi mogao da bude baš ministar unutrašnjih poslova Lotar de Mezijer, ocenjuje nemački portal.
Tako je u Nemačkoj političar SPD-a Ralf Stegner izgleda moćniji od Tomasa de Mezijera: On je na državnoj televiziji izjavio da je nalog da se Sirijcima daju restriktivnije dozvole boravka u Nemačkoj, koji je svojim službenicima naložio Mezijer - "skinut sa dnevnog reda".
I zaista, ministar je odmah morao da ga povuče. Drugi poraz za Mezijera, čiju moć je još pre nekoliko nedelja ukinula Angela Merkel nakon što je kritikovao delimično neodrživo stanje u mnogim smeštajima za azilante, koje se, uzgred budi rečeno, od tada nije ni najmanje popravilo.
Ode pravna država
Lična sudbina ministra policije je, međutim, verovatno manje bitna od uvođenja opasnog presedana: Kada već pomenuti član SPD-a Stegner pred kamerama izjavi da ga zakon i Ustav ne brinu kada se radi o nekoj konkretnoj krizi, to bi moglo da se protumači kao da je poštovanje zakonskih normi zapravo zavisno od moralnih postulata nekog političara, što bi bio prvi korak ka uništenju pravne države, zaključuje Dojče virtšafts nahrihten.
Austrijsku koleginicu Mezijera, Johanu Mikl-Lajtner, tamošnja SPOE progoni jer se u javnoj debati usudila da pomene reč "ograda", iako je to bilo u kontekstu izjave da se zalaže da se uvedu ograđeni prelazi, jer nekontrolisani masovni prelasci mogu da dovedu do toga da deca i žene u nekontrolisanoj masovnoj jurnjavi preko granice - jednostavno budu pregaženi. Time je i ona, kao i nemački kolega, konfrontirana sa zahtevima da se povuče.