Putinova dvostruka sirijska slagalica
Na jugu Rusije, u planinama iznad Sočija, mermerni holovi i panoramske terase hotel “Krasnaya Polyana” skoro su prazne. Izgrađen da ugosti lidere samita G8 2014. godine koji je otkazan zbog ukrajinske krize, sada je poslužio kao odlično skrovište godišnjeg sastanka na kojem Vladimir Putin i visoki ruski zvaničnici razmenjuju stavove sa inostranim naučnicima. Tema na stolu: namere Sirije i Rusije u ovoj bliskoistočnoj zemlji.
Prvo i najvažnije, predsednik Putin i drugi visoki zvaničnici Kremlja nastavljaju da insistiraju na tome da vojna pobeda u Siriji nije ruski primarni cilj.
Morala bi da postoji paralelna diplomatska staza koja bi dovela do konačnog rešenja koje bi uključilo “velike igrače” - Rusiju, SAD, komšijske zemalje Iran i Saudijsku Arabiju, ali i, kako kaže ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, “pun spektar opozicije”.
I, to je upravo i prva slagalica ruske politike u Siriji.
Koji tačno opozicioni pokret Rusi žele vojno da slome, a koji da uključe u razgovore?
Predsednik Putin izvestio je kako je ruski cilj “da oslobodi Siriju od terorista” i zaustavi džihadiste Islamske države da preuzmu Damask, a potom i celu državu.
Tako posmatrano, borci ID-a, ali i Al-kaide i Al-nusre, primarni su neprijatelji uz ostale “terorističke grupacije”.
U svom govoru na sastanku u Sočiju, činilo se da će Putin da odbaci sve opozicione snage neprijateljski nastrojene prema sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu.
On je istakako kako nema razlike između “umerenih” i “neumerenih” terorista, te optužio Sjedinjene Države i njihove saveznike da igraju opasnu “dvostruku igru” bombardovanjem jednih, a naoružavanjem drugih grupa.
Moskva će pomoći i opoziciji koja se bori protiv Asada
Pa ipak, kada su u pitanju borci Slobodne sirijske vojske (koji uživaju američku podršku), stav Rusije polako popušta.
- Dozvolite mi da podignem zavesu sa svojih razgovora sa gospodinom Asadom. Razgovaralil smo o ideji pomoći sirijskim pobunjenicima u borbi protiv Islamske države, za koju su i pripremljeni. Umesto da se bore na sve strane, logičnije je da zajedno udarimo na ID - rekao je Vladimir Putin.
Plan je kasnije dodatno razotkrio Sergej Lavrov, koji je rekao da je Moskva "spremna da pomogne patriotskoj opoziciji u Siriji, uključujući i onu koja se bori protiv Asada".
Pročitajte još:
* "Ruska intervencija u Siriji će podstaći verski rat"
* Putin razotkrio Zapad i postao najpopularniji političar na svetu
Lavrov nije propustio da doda da Amerikanci nisu želeli da sarađuju po tom pitanju i Rusiji predoče pozicije na kojima se pobunjenici nalaze.
Drugi deo sirijske slagalice je odnos Rusije i SAD. da bi uspeli u svojim namerama da oslobode Siriju od džihadista i ponovo aktiviraju mirovne pregovore, Rusija mora da se ujedini sa "SAD i njenim saveznicima".
- Da bismo oslobodili Siriju moramo da udružimo snage - rekao je Putin i dodao da bi Sirija mogla da bude nov model post-hladnoratovske saradnje.
Ipak, i pored toga Rusi ne propuštaju priliku da "pecnu" Amerikance kada za to imaju priliku.
- Morali smo da intervenišemo jer oni za godinu dana nisu uradili ništa. naša vojska je mnogo efikasnija, a naši projektili rade savršeno - izjavio je jedan zvaničnik Kremlja nedugo po početku intervencije u Siriji.
Rusiji preti odmazda džihadista
Ono što preti Rusiji jeste moguća odmazda džihadista, koji će zasigurno pokušati da izvedu brojne terorističke napade na njenom tlu u znak osvete zbog bombardovanja džihadista.
Vladimir Putin je procenio da se čak 4.000 ljudi iz Rusije i zemalja nekadašnjeg SSSR-a bori na strani Islamske države.
- Oni su realan problem, i ima ih svuda - rekao je Putin.
Ruskog predsednika takođe brinu i džihadisti iz Avganistana, koji svoj aniozitet ka Rusima gaje još od vremena invazije SSSR-a osamdesetih godina. Na tadžikistansko-avganistanskoj granici pripadnici AL Kaide uveliko izvode terorističke akcije.
Ono što u prvi mah možda ne izgleda kao velika opasnost po Rusiju jeste potencijalna odmazda sunitskih muslimana. Jer, Rusija se svojom podrškom Asadu postavila na stranu šiita, a tu činjenicu dodatno pojačava i saradnja sa Irakom, Iranom i Asadovim alavitima u borbi protiv ISIS-a i pobunjenika, koji su suniti.
Iako su iz Kremlja saopštili da se "Rusija bori protiv terorista, a ne sunita", činjenica je da je Vladimir Putin uleteo na veoma opasan i osetljiv teren.
Protiv Rusije su otvoreno i sunitske države u regionu, poput Turske i Saudijske Arabije koje otvoreno podržavaju pobunjenike i svakodnevno kritikuju rusku intervenciju u Siriji. Pored toga, one su i saveznice SAD.