Jel u toku "puzeći" ili "hladni" svetski rat?
Japanski diplomata i ekspert Univerziteta za mir UN Akio Kavato izjavio je da se situacija u svetu pogoršava, ekonomija usporava i da ulazimo u novu vrstu "hladnog rata", a bivši austrijski vicekancelar Erhard Busek smatra da se može govoriti i o nekoj vrsti trećeg svetskog rata.
Oni su to rekli na konferenciji u organizaciji Evropskog centra za mir i razvoj Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija, a u nastavku će biti održan Treći međunarodni forum mladih na kome je centralna tema "Kultura mira: mladi kao graditelji mira".
Busek je izazvao pažnju ocenom da je u toku "puzeći" svetski rat, treći po redu, a da tenzije među državama rastu zbog neprekidnog prebacivanja odgovornosti po pitanju rešavanja izbegličke krize.
"U Prvom svetskom ratu bile su objave rata, u Drugom svetskom ratu imali smo napade bez objave, a danas imamo određenu vrstu rata koji 'puzi' u naše društvo, dolazi i pojavljuje se na različitim mestima, kao što su železnička stanica u Madridu ili redakcija Šarli Ebdoa u Parizu", rekao je Busek na otvaranju međunarodne konferencije "Budućnost sveta između globalizacije i regionalizacije".
On je dodao da svet i dalje "spava" pred onim što se dešava, što se posebno vidi na primeru međunarodnih organizacija, koje su, kako je naveo, potpuno udaljene od relanosti, dok se "oružje kupuje s namerom da se koristi, što je veoma opasno".
"Sukobi poput Ukrajine i Krima događaju se bez učešća međunarodnih organizacija. Šta su međunarodne organizacije i koja je njihova vrednost", zapitao je Busek i dodajo da se navedeni i slični problemi "guraju pod tepih".
Ipak, kako je naglasio, izuzetak je OEBS, koji je pratio šta se dešava u Ukrajini, radio istraživanja i slao svoje misije.
Busek je istakao da je izbeglička kriza dovela do porasta tenzija u regionu, između susednih država, što se, kako je rekao, vidi na primeru Hrvatske i Srbije, kao i Austrije i Mađarske, a čemu se posebno doprineli mediji koji šalju "lošu sliku i osudu svojih komšija".
Niko nije bio spreman za izbegličku krizu, istakao je on, dodajući da ni bombardovanje zemalja na Bliskom Istoku nije rešenje.
Kako je rekao, globalizacija primorava države da određene probleme rešvaju zajedno, ali se donošenje odluka - često izbegava.
"Kritikujem sadašnju generaciju političara, jer nam nedostaju pravi donosioci odluka. Oni žele da ih uvažavaju, ali nisu u stanju da reše prave probleme", rekao je Busek.
Japanski diplomata i predsednik Saveta Evropskog centra za mir i razvoj Univerziteta za mir UN, koji je i organizator konferencije, Akio Kavato smatra da se situacija u svetu pogoršava, ekonomija usporava i da ulazimo u "novu vrstu Hladnog rata" o čemu, kaže, svedoče i masovne migracije.
"Moramo da obezbedimo stabilnost na Balkanu", rekao je on dodajući da je Konfenecija prilika da se donesu preporuke, koje će biti prosleđene vladama država, ministrima spoljnih poslova i drugim političarima iz EU.
Osnivač i prvi predsednik Sejšela Džejms Menham poručuje da je sve što se događa u svetu suprotno onome čemu bi čovečanstvo trebalo da teži i istakao da je za kvalitetan život neophodno obezbediti svakom pojedincu lični mir bez obzira na geografsku lokalciju.