Škoti protiv napuštanja EU
Liderka škotske Nacionalne stranke Nikola Stardžen kaže da će njena stranka voditi kampanju protiv izlaska Velike Britanije iz EU na predstojećem referendumu, koji je obećao britanski premijer Dejvid Kameron.
Nikola Stardžen je rekla na kongresu stranke u Aberdinu da će škotska Nacionalna stranka voditi kampanju da Britanija ostane članica EU. Liderka je kritikovala Kamerona i njegov "nedostatak liderstva", i ocenila da je pod uticajem evroskeptika i da nije "jasno i glasno" rekao o čemu želi da pregovara sa EU kako bi Velika Britanija ostala članica.
Kameron je rekao da će krajem 2017. godine održati referendum na kojem će se građani izjasniti da li žele da zemlja ostane u EU ili ne. Sterdžonova je poručila da se protivi britanskoj vojnoj intervenciji u Siriji i dodala da Siriji nisu potrebne bombe već diplomatsko rešenje konflikta.
Pročitajte još:
* Škotska preti Londonu: Otcepićemo se zbog atomskih bombi
Škotska Nacionalna stranka je druga opoziciona stranka u Velikoj Britaniji, odmah posle laburista.
Pored škotskih nacionalista, protiv izlaska iz EU je i najveća britanska opoziciona Laburistička partija, kao i Liberalno-demokratska partija. Lider laburista Džeremi Korbin je više puta ponovio da će se njegova stranka na referendumu boriti za ostanak Velike Britanije u Evropskoj uniji.
Čak i meko krilo vladajuće Konzervativne partije, kojem pripada i premijer Dejvid Kameron, jeste za ostanak, ali je znatan broj onih u toj partiji koji smatraju da bi zemlji bilo bolje izvan Unije.
Kameron se povlači
Premijer Dejvid Kameron je potvrdio plan da se povuče do izbora koji treba da se održe 2020. i rekao da želi da njegovo vreme na vlasti bude viđeno kao "prekretnička decenija" u kojoj Velika Britaniji nije samo sredila svoju privredu, već i rešila ukorenjene društvene probleme.
Međutim, iako je Britanija ostala celovita posle škotskog referenduma na kojem je većina glasala za to da Škotska ostane deo Ujedinjenog Kraljevstva, Škotska nema pravo na ponavljanje referenduma, iako bi u okolnostima izlaska Britanije iz EU Škoti mogli ponovo na birališta jer je apsolutna većina za članstvo u EU.