"Amerika da prihvati: Rusija u Siriji nije nezvani gost"
Akcije Rusije u Siriji, koje američke vlasti neprestano kritikuju, daju SAD šansu ne samo da zavedu red na teritorijama koje ne kontroliše Islamska država, nego i da stvore koaliciju sposobnu da zaustavi borce Islamske države.
Umesto da teže bezuslovnoj pobedi u Siriji, SAD treba da izaberu manje patetičan cilj: da završe tamošnji rat s najmanjim mogućim gubicima, pišu analitičari Gordon Adams i Stiven M. Volt u tekstu koji je objavio Njujork tajms.
Tokom četiri godine američka politika u Siriji građena je na želji da se veruje da je "umerena sirijska opozicija" bolja nego što zaista jeste. Sada, kada je Rusija ušla u igru, odgovor američke vlade su samo još veće iluzije, uz istovremeno osuđivanje Moskve.
Pročitajte još:
* "Rusi za nekoliko dana uradili više nego SAD za godinu, hvala im!"
* Panika među džihadistima kad čuju ruske avione: Skidajte zastave i bežite svi!
- Koliko god da se mnogim Amerikancima i Evropljanima čine odbojnim akcije ruskog predsednika Vladimira Putina na Krimu i u Ukrajini, intervencija Moskve u Siriji može da bude prvi tračak nade za izbavljenje iz tog "blata" - piše u tekstu.
Po mišljenju novinara, ruski predsednik ima pravo kada tvrdi da će samo stabilna vlada i bezbednost omogućiti sirijskim izbeglicama da se vrate kući.
Zajednička akcija
U Siriji Vašington treba da ima dva cilja: da zavede red u onim delovima zemlje koji nisu pod kontrolom Islamske države i da stvori koaliciju koja je sposobna da se suprotstavi ID i da je najzad uništi.
- Takozvana intervencija Rusije daje šansu za postizanje i jednog i drugog - smatraju analitičari dodajući da Rusija u Siriji nije nezvani gost.
Autori smatraju da Rusija u Siriji ima dragoceni uticaj koji nedostaje SAD: podrška na kopnu, veza sa slabim režimom u Damasku, koji ipak funkcioniše, funkcionalni odnosi s vladama Irana i Iraka, kao i sporazum o razmeni obaveštajnih podataka s obe ove države, koji može da uključi i iranske saveznike poput Hezbolaha.
Samo zajedničkim delovanjem s Rusijom SAD mogu da se suprotstave i da unište Islamsku državu, uvereni su analitičari koji pretpostavljaju da delimično podudaranje američkih i ruskih interesa predstavlja najperspektivniji put za rešavanje ovog problema.
- Američke vlasti treba da prestanu da udaraju pesnicom po stolu zbog ruske intervencije, da priznaju da je Hladni rat prošlost i da se pozabave državnom upravom - zaključuju autori teksta.