EU puca po šavovima: "Videćemo svi da je car go"
Usvajanje plana za izbeglice u Briselu većinom, a ne jednoglasno, potvrdilo je podeljenost u Evropi, a izjave nezadovoljnih zvaničnika su ubrzo produbile jaz.
Kako je istakao BBC, to što je glasanje završeno sa četiri glasa protiv (Slovačka, Češka, Rumunija Mađarska) i jednom uzdržanom članicom (Finska) je presedan za Evropsku uniju, koja je po pravilu bila jedinstvena u pitanjima koja se tiču suvereniteta država.
Izbeglička kriza je uzdrmala još neke temelje EU, pa se članice otvoreno ne slažu oko zaštite spoljnih i unutrašnjih granica, pojedine države su suspendovale sporazum iz Šengena, pa granične kontrole ponovo rade, a i sporazum iz Dablina je de fakto van snage jer nema registrovanja migranata u zemlji ulaska u EU (Grčka).
Takođe, više puta je istaknuto da nedostatak zajedničke solidarnosti dovodi u pitanje i održanje osnovnih evropskih vrednosti.
Dodatan problem predstavlja i stav Velike Britanije, koja odavno razmišlja o svom odnosu prema EU, koja je prosto odbila da učestvuje u planu o raspodeli kvota.
Takođe, plan je iz dana u dan sve manje relevatan, jer se njime predviđaju kvote samo za raseljavanje 120.000 migranata koji su u Grčkoj, Španiji i Italiji, a procene stručnjaka su da bi do kraja godine u Evropu moglo da stigne i do deset puta više ljudi iz Sirije, Iraka, Avganistana i drugih zemalja.
Pročitajte još:
* Otkriven tajni plan Orbana za rešenje problema izbeglica
* Hrvatskoj ultimatum a Evropi pismo: Vučić pisao EU zvaničnicima
* "EU bi mogla da ostavi Srbiju na cedilu i prepusti joj veliki broj izbeglica"
Uprkos protivljenju četiri zemlje, po važećoj regulativi EU, one su u obavezi da poštuju odluku. BBC navodi da je EK istakla da je "rešena da sprovede ono što je dogovoreno".
- Ono što nije poznato jeste šta će se desiti ako neka zemlja prosto reši da se ne povinuje - navodi britanski servis.
Da će biti protivljenja jasno su pokazale izjave posle sastanka.
Predsednik Češke je nakon glasanja u Briselu oštro rekao da će "budućnost pokazati koliko je odluka bila pogrešna".
Nakon njega, slovački premijer Robert Fico je rekao da "on neće prihvatiti nove uslove i da neće poštovati diktat većine".
Češki ministar unutrašnjih poslova Milan Čovanec je na Tviteru rekao da "ćemo uskoro shvatiti da je car go", kao i da je "ovo poraz zdravog razuma".
Češka je najavila i moguće obraćanje Evropskom sudu pravde zbog ove odluke.