Crveni Korbin trese Britaniju
Novi lider Laburističke partije u Velikoj Britaniji je Džeremi Korbin koji je sa 60 odsto glasova članova i simpatizera stranke ubedljivo porazio rivale Endija Burnama, Ivet Kuper i Liz Kendal. Džeremi Korbin je time postao jedan od najradikalnijih levičarskih lidera koje je Britanija imala u proteklih 30 godina, a njegova politika za okončanje štednje i oporezivanje bogatih bliska je politici Sirize u Grčkoj i Podemosa u Španiji.
Ovaj 66-godišnji političar stekao je široku podršku, od studenata koji nikada ranije nisu glasali do starijih birača razočaranih laburistima, otkako se ta stranka devedesetih pod vođstvom Tonija Blera približila centru i uvela Britaniju u rat u Iraku 2003.
Njegova politika uključuje veća izdavanja za javne službe poput škola i bolnica, odbacivanje nuklearnog oružja, renacionalizaciju grana industrije poput železnice i uključivanje islamističkih grupa - Hamasa i Hezbolaha u mirovne pregovore na Bliskom istoku.
Na čelo glavne opozicione stranke Korbin je došao za svega tri meseca, iz anonimnosti, kao poslanik najpoznatiji po svojim istupima protiv rata u Iraku. Naime, on je dobio tek minimalan broj potpisa poslanika za kandidaturu i rešio da u trku uđe tek pošto je troje kandidata levog krila laburista odlučilo da se ne nadmeće.
Vrtoglavi uspon tog veterana socijaliste naišao je na upozorenja značajnih imena laburista, poput Tonija Blera, da bi njegova politika mogla da se pokaže kao previše levičarska da bi dobila podršku birača, čime bi laburisti, poslednji put na vlasti od 1997. do 2010. godine, još više godina čekali na povratak. Bler je čak poručio laburistima i da "ako im je Korbin prirastao za srce, treba da zatraže transplantaciju srca."
Ali, ovi pozivi Blera i blerista kao da su samo dodatno motivisali laburiste da stanu iza Korbina.
Iako su mnogi od Korbinovih stavova možda u suprotnosti s mejnstrim političkim mišljenjem u Britaniji, podrška ovom političaru u njegovoj izbornoj jedinici Islington je postojana, gde je osvojio osam uzastopnih mandata od 1983. godine.
U vreme kad je postao najozbiljniji kandidat za šefa laburista Korbinovi kritičari pronašli su njegove izjave iz prošlosti, te je na red došlo i pitanje o stavu prema Kosovu, za koje je Korbin rekao da predstavlja "lažan genocid i isfabrikovanu predstavu".
Pretnja za nacionalnu bezbednost?
Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je da je izbor veterana, socijaliste Džeremija Korbina za lidera laburista pretnja po nacionalnu bezbednost.
"Laburistička partija je sada pretnja za našu nacionalnu bezbednost, našu ekonomsku bezbednost i bezbednost vaših porodica", napisao je Kameron na svom Tviter nalogu, u prvom reagovanju na izbor Korbina.
Pobeda Korbina mogla bi da izazove podele među poslanicima laburista, ali i da ojača njegovu podršku u biračkom telu, razočaranom laburistima, od kako se ta stranka približila centru pod vođstvom Tonija Blera devedesetih i uvela Britaniju u rat u Iraku 2003, ocenjuju analitičari.
"Laburisti nisu mrtvi, Blerizam jeste. Džeremi Korbin ga je končano ubio", piše prokonzervativni "Sandej telegraf". Desničarski "Mornig star" navodi da je Korbin postigao bolji rezultat od Blera koji je sa 57 odsto podrške došao na čelo stranke 1997.