Procureli podaci o pogibiji ruskih vojnika u Ukrajini?
Ugledni ruski veb portal "Poslovni život" je naizgled slučajno objavio tajne podatke o detaljima pogibije i ranjavanja ruskih vojnika u istočnoj Ukrajini. S druge strane, Rusija i dalje poriče da se njeni vojnici bore u ukrajinskom sukobu, preneo je hrvatski Telegram.
Portal, koji uglavnom pokriva teme vezane za tržište, finansije i slobodno vreme, objavio je tekst pod naslovom "Povećanje isplata vojsci u 2015. godini", koji na prvi pogled ne deluje kontroverzno.
Pročitajte još:
* "Kijev je kriv za novo krvoproliće u Ukrajini"
* Ruski vojni vrh: Ukrajinci, dođite da nas uhapsite!
* Kako je nemačka vojna industrija profitirala od rata u Ukrajini?
* Pripreme za rat: Porošenko šalje oružje u Donbas
* Evropa u strahu od "ruske agresije", Amerika šalje bombardere
Međutim, čini se kako se u članku pojavljuju detalji o broju smrti ruskih vojnika, kao i podaci o ranjenima.
Sadržaj je žurno uklonjen, ali pre toga je uspeo da ga prenese ukrajinski časopis Novi region, prenosi Independent. Infromacije procurile uprkos zakonu o državnoj tajni.
Ruski predsednik Vladimir Putin naredio je u maju da sve vojne smrti moraju ostati državna tajna.
Ranije su samo smrti u vreme rata bile klasifikovane kao državna tajna. Tada je Putinov portparol demantovao da je odluka povezana s konfliktom u Ukrajini, navodeći da su promene zakona samo deo "poboljšanja zakona o državnoj tajni".
Otkud naknade za smrt vojnika?
Međutim, informacije koje su procurile otkrivaju da porodice primaju 3 miliona rubalja (oko 37.700 evra) kao naknadu za smrt vojnika u vojnoj akciji, dok oni koji su ranjeni dobijaju 1 i po milion rubalja (oko 18.800 evra).
- Naknada od 1.800 rubalja zamišljena je za "borce" s ugovorom za svaki dan njihove prisutnosti u zoni sukoba - nastavlja Forbs s prevodom ruskog teksta. Od 1. februara 2015. godine novčana je naknada, prema objavljenim podacima, isplaćena porodicama poginulih vojnika (njih više od 2.000) i vojnom osoblju s teškim povredama (njih 3.200).
Podaci idu u prilog tvrdnjama da Rusija učestvuje u ratu.
Džejms Niksi, voditelj programa za Rusiju i Evroaziju u organizaciji Četam hausa koja se bavi međunarodnim odnosima kaže da je ovo curenje informacija samo još jedan "ekser u kovčegu" u dokazivanju ruskog angažmana u vojnim akcijama u Ukrajini.
- Ne mislim da je ovo išta novo. Postoje dokazi u obliku fotografija, satelita i ličnih svedočanstava koji pokazuju da je Rusija uključena u vojnim akcijama u Ukrajini - kaže Niksi i dodaje da je nemoguće izbeći greške i curenja informacija u ovakvim slučajevima, kao i da ove informacije idu na ruku onima koji tvrde da Rusija nije samo zainteresovana za rat Ukrajini, nego da je jedna od strana u tom velikom međunarodnom ratu.