Teroristi među migrantima
Svakodnevni talas izbeglica iz ratom zahvaćenih regiona Bliskog istoka, osim humanitarne katastrofe, nosi i ozbiljne bezbednosne rizike jer će se među njima sigurno naći i mudžahedini Islamske države i Al Kaide, koji Makedoniji i regionu konstantno prete terorističkim akcijama.
Ovakva upozorenja analitičara nedvosmisleno je potvrdio komandant Islamske države iz Sirije, izvesni Lait al Saleh (30), koji se na svom Fejsbuk profilu pohvalio da se nalazi u grupi izbeglica koji su u subotu čekali da se popnu na feribot na grčkom ostrvu Kos, koji je trebalo da ih odveze do Atine.
Pročitajte još:
* Džihadisti se ubacuju među izbeglice?
* Nemački ekspert: Teroristi će nas ubijati još najmanje 20 godina
Kao i hiljade drugih migranata, i on je preko Makedonije nameravao da stigne do Evrope, konkretno do Holandije.
Na fotografiji snimljenoj blizu grada Alepo u Siriji, januara ove godine, vidi se kako Lait al Saleh stoji u uniformi mudžahedina s oružejm u ruci. Do te slike se nalazi druga fotografija, snimljena prošle subote, na kojoj ovaj terorista, zajedno sa drugim izbeglicama, čeka da se ukrca na feribot na grčkom ostrvu Kos.
Bezbednjaci u Makedoniji upozoravaju da su izuzetno problematična tri faktora: talas izbeglica, koji je već prisutan u regionu, uvezeni verski radikalizam i terorizam, i opasnost koju sobom nose pristalice radikalnih islamskih grupa koje ratuju na strani ID, a poreklom su iz Albanije, Makedonije, BiH, Srbije, Kosova.
Bivši ministar unutrašnjih poslova, poslanik Pavle Trajanov, predlaže da se u Makedoniji izgradi strogo kontrolisani kamp za izbeglice kako bi država mogla lakše da ih kontroliše. Iako je protiv fizičkih barijera, on upozorava da ceo problem može dobiti i šire bezbednosne dimenzije ako se ništa ne preduzme.
Trajanov opominje javnost da se zamisli i zapita šta može da se desi ako se ove izbeglice, koje imaju i vojničko iskustvo, okupe na primer u makedonskim problematičnim selima s albanskim življem Lojane, Lipkovo ili na nekom drugom mestu i odande počnu da prave probleme. Zato, kaže Trajanov, bolje je da se na vreme reaguje, nego da posle bude prekasno.
Lakše preko Đevđelije
Zbog povećanog nadzora Sredozemnog mora, sve veći broj migranata u Evropu ulazi preko Grčke, Makedonije i Srbije. Na makedonsku granicu u proseku dnevno stiže oko 2.000 migranata, većinom iz Sirije, Iraka i Avganistana. Procenjuje se da će u narednom periodu broj onih kojima je Makedonija usputna stanica u pokušaju da se spasu od rata i siromaštva, samo povećavati.