Grad mrtvih u Kairu: Za ručak - nemački turisti?!
Oko dva miliona građana Kaira useljeno je u srednjovekovno groblje između starih fatimidskih grobnica. U najvećem gradu Afrike, gde živi između 25 i 30 miliona ljudi, ogroman prostor zauzima groblje koje je danas čuveno kao Grad mrtvih. Posle rata sa Sudanom sedamdesetih godina prošlog veka u Egipat su nagrnule hiljade izbeglica i ova afrička sirotinja nije imala gde nego da se smesti među kairske pokojnike.
Vremenom su nastale prave ulice i sokaci između grobova, a groblje je ograđeno visokim zidom. Ovde ne zalazi niko ko ne mora. Turisti ga razgledaju usput, iz autobusa, zgranuto posmatrajući kako se između niza grobnica s prekrasnim kupolama vijori veš.
O Gradu mrtvih kolaju najjezivije legende poput one da su stanovnici Grada mrtvih početkom devedesetih ovde u slast pojeli dvoje nemačkih turista. Navodno tu je automobilom zalutao i jedan švedski diplomata, a policija je uspela da nađe samo haubu automobila.
Na groblju nema ni vode, ni struje, ni kanalizacije, a većina njegovih "građana" živi u zemunicama ispod groblja, dok su oni srećniji dospeli u velika dvorišta raskošnih mauzoleja nekadašnjih vladara i aristrokratije. Uz veličanstvene mermerne mauzoleje s raskošnim sarkofazima i jednostavne porodične grobnice s ravnim krovovima nalaze se čak i prodavnice, škole i kafane, gde rado zalaze politički opozicionari i egipatski umetnici i književnici.
Luksuz kraj Nila
Nasuprot beznađu Grada mrtvih luksuzni apartmani kraj Nila, uz uređena šetališta, parkove i male marine, koštaju pravo malo bogatstvo. Kvadrat stana prodaje se po ceni od 5.000 do 10.000 funti, pa za prosečan stan po egipatskim merilima treba platiti i do milion funti (oko 120.000 evra).