Dolar ispada iz trgovine BRIKS
Predsednik Vladimir Putin, domaćin u Ufi na samitu zemalja BRIKS i Šangajske organizacije saradnje koju predvode Kina i Rusija, predložio je predsedniku Brazila Dilmi Rusef da njihove zemlje ubuduće međusobnu trgovinu ostvaruju plaćanjem u nacionalnim valutama. Potom je sa kineskim predsednikom Si Đinpingom dogovorio da ekonomske probleme rešavaju zajednički.
Naime, ruska privreda se našla u problemima posle sankcija i pada cena nafte, a u Kini je posle niza godina eksplozivnog rasta indeks akcija u poslednjih mesec dana opao za 30 odsto. Stoga je dvojici predsednika važno da istaknu ekonomsku snagu i perspektivnost uprkos nedaćama, pošto je osnovna tema zajedničkog samita u Ufi saradnja koja ima za krajnji cilj smanjenje i na kraju potpuno ukidanje ekonomske i geopolitičke dominacije razvijenih zemalja zapada.
Samiti u Ufi povezuju zemlje u razvoju Evrope, Azije, Afrike i Južne Amerike i okupljaju takve sile što su Brazil, Kina, Indija, Južna Afrika, ali i bivše sovjetske republike srednje Azije.
Iran pojačanje Šangajske grupe
Ruski predsednik je imao zasebne sastanke sa ostalim učesnicima samita BRIKS. Danas će se sastati i sa predsednikom Irana Hasanom Ruhanijem. Iran je predao kandidaturu za članstvo u ŠOS, ali je to nemoguće dok se ne ukinu sankcije. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov saopštio je da za to više nema prepreka.
U tom smislu, Putin je na odvojenom sastanku na samitu biznismenima iz tih zemalja predstavio osnovne podatke ruske ekonomije.
- Poslednjih 15 godina učvrstili smo ekonomiju što nam omogućava da nezaposlenost držimo na 5,8 odsto. Uprkos sankcijama i padu cena nafte sačuvali smo novčane rezerve i imamo pozitivan trgovački bilans, a kurs rublje držimo na nama prihvatljivom nivou. Biznismenima zemalja BRIKS otvaraju se široke mogućnosti za ulaganje stvaranjem Evroazijskog saveza - rekao je Putin biznismenima zemalja BRIKS.
On je takođe istakao da Rusija želi trgovinu sa Inđom, Brazilom, i Južnoafričkom Republikom u nacionalnim valutama, a ne u dolarima, i da su sa nekoliko zemalja već obrazovani specijalne korpe valuta.
- Centralne banke Kine i Rusije već sprovode razmenu po principu rublja za juan. Takva mera bezuslovno bi mogla da dovede do povećanja obima trgovine sa ostalim zemljama BRIKS - poručio je Putin.
Sve navedeno podržao je Aleksej Kudrin, bivši ministar finansija koji je posle odlaska iz vlasti postao žestoki kritičar Putina. Međutim, Kudrin je procenio da je kriza izazvana sankcijama i padom cena nafte prošla vrhunac, da je finansijski sektor oporavljen i prognozirao rast ruske ekonomije već u četvrtom kvartalu ove godine.
Pročitajte još:
* Protiv Amerike četiri kontinenta
* Putin: Rusija i Kina zajedno sve rešavaju