Bolivija pronašla rešenje u kremaciji
U La Pazu, prestonici Bolivije i najvišem glavnom gradu na svetu živi oko 800.000 ljudi. Groblja su pretrpana kao i u celoj Latinskoj Americi, pa je uobičajeno da se telo pokojnika zakopa na tradicionalni način, a posle 10 godina otkopa, kremira i stavi u kriptu.
Na centralnom groblju u La Pazu je tolika gužva da su podignuti bezbrojni zidovi sa udubljenjima za smeštaj urni.
Mnogi od njih su toliko puta proširivani da liče na prave stambene blokove pokojnika. Porodice obično kupe ili iznajme prostor za urnu sa vratima od stakla gde stavljaju i stvari koje su pripadale pokojniku.
Danas se preko groblja putuje žičarom, jer je ono toliko veliko da bi okolnim putem bilo
Smrt rudara
Tragični spomenik vladavine diktarora Renea Barientosa u Boliviji je groblje Miluni, u oblasti El Alto. Groblje je podignuto 1965. godine, a čuveno je kao večni počinak rudara i njihovih porodica, jer su se digli na ustanak protiv vladavine vojne hunte. Ovde su se borili gerilci koje je predvodio legendarni Če Gevara. On je u El Altu podigao revoluciju, ali je u znak osvete Barientosova vojska pobila 30 rudara, žena i dece. Ovaj događaj je poznat kao pokolj u San Huanu. Oko pet ujutro 24. maja 1967. rudare i njihove porodice probudio je zvuk sirena. Naoružani vojnici bili su sakriveni u teretnim vagonima i rešetali su po sanjivim rudarima, starcima, ženama, deci.