Rusija preispituje: Kako se Baltik odvojio od SSSR?
Kancelarija ruskog državnog tužilaštva sprovešće istragu o zakonitosti odluke Sovjetskog saveza da prizna nezavisnost baltičkih zemalja 1991. godine. Zahtev za preispitivanje ove odluke podneli su poslanici ruske Dume.
Istragu oko nezavisnosti baltičkih zemalja zatražila su dvojica poslanika u DUmi, Jevgenij Fjodorov i Anton Romanov, članovi Ujedinjene Rusije, stranke ruskog predsednika Vladimira Putina.
Izvor Interfaksa rekao je da je "odluka o priznavanju nezavisnosti baltičkih zemalja 1991. godine pravno problematična, jer ju je doneo neustavni organ". Izvor dodaje da neće biti pravnih posledica ukoliko se priznanje spomenutih zemalja iz 1991. pokaže ilegalnim.
- Proglašavajući nezakonitim ove ili one sudbonosne odluke, može se otići suviše daleko, sve do problema legitimnosti stvaranja SSSR i drugih država - naveo je izvor agencije.
Zato, dodao je, pri donošenju takvih odluka "treba uzimati u obzir ne samo pravni, već i politički aspekt zahteva za razmatranje".
S druge strane, litavski ministar spoljnih poslova Linas Antanas Linkevičius istragu je nazvao "apsurdnom provokacijom".
Estonija, Litvanija i Letonija ušle su u Sovjetski savez 1940. godine, a iz njega izašle 1991. njegovim raspadom. U Estoniji i Letoniji živi veliki broj pripadnika ruske nacionalne manjine, dok je u Litvaniji taj broj nešto manji.
Ove tri države su postale članice NATO i EU 2004. godine. Rusko-baltički odnosi postaju sve zategnutiji posle prisajedinjenja Krima i početka ukrajinske krize u istočnoj Ukrajini.
Ruski državni tužilac prošle nedelje je proglasio neustavnim prenos Krima Ukrajini 1954. godine. Rusija i Ukrajina su u to vreme bile države unutar Sovjetskog saveza pod vođstvom Nikite Hruščova.
Pročitajte još:
* NATO započeo vežbe u Baltiku kao odgovor Rusiji
* Putin sprema invaziju na ove 3 zemlje: Pregaziće ih!
* Putin sprema krimski scenario na Baltiku?