Zapadni mediji: Papa ohrabrio pomirenje 20 godina posle rata
Brojni svetski mediji izvestili su u subotu o dolasku poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje u Sarajevo, naglašavajući da je papa došao da bi doneo poruku mira i saživota u zemlji koja se suočila s ratnim razaranjima.
Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi da je papa Franja molio za milost svima, zalaganje za pravednost, za stvaranje mira, a ne rata i nesloge.
"Jedino to nas čini srećnim i blaženim", poručio je papa u Sarajevu na propovedi okupljenim desetinama hiljada hodočasnika, služeći svetu misu na otvorenom na stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu.
"Blago mirotvorcima", podsetio je poglavar Rimokatoličke crkve na reči Isusa Hristosa navodi američki radio, dodajući da je papa Franja pozvao na praštanje, na osećaje koji ljudima pomažu da tamo gde žive postanu umetnici stvaranja mira.
Pomirenje
Papa završio posetu Sarajevu
Papa Franja završio je u subotu uveče posetu Bosni i Hercegovini koja je pod motom "Mir vama" trajala nešto više od 11 sati. Kako izveštavaju agencije, papi je upriličen svečani ispraćaj na aerodromu, a članovi delegacije BiH i Vatikana zahvalili su mu na upućenoj poruci mira, saživota, dijaloga i međusobnog razumevanja. Hina navodi da papa, kao ni prilikom dolaska nije propustio priliku da se rukuje i sa članovima aerodromskog osoblja i mladima koji su ga u narodnim nošnjama na aerodromu i dočekali.
Asošijeted pres izveštava da je papa tokom jednodnevne posete Sarajevu radi ohrabrivanja pomirenja posle rušilačkog trogodišnjeg rata 1990-ih, pozvao muslimane, pravoslavce i katolike da "varvarstvo" rata ostave iza sebe i zajedno rade na stvaranju mirne budućnosti.
"Nikad više rat!", rekao je u svojoj propovedi papa Franja, osuđujući one koji podstiču rat radi prodaje naoružanja ili namerno izazivaju napetost među ljudima različitih kultura.
Papa je, navodi AP, rekao da želi da ohrabri pomirenje u BiH, ali i zajednicu katoličkih Hrvata, kojih ima tek oko 15 odsto od ukupnog stanovništva, dok prema statistici Vatikana muslimanskih Bošnjaka ima 40 odsto a Srba pravoslavnih hrišćana 31 odsto.
Američka agencija ističe da su uprkos prikazanoj slozi "rane gnojne i dve decenije posle", i da "pravoslavni Srbi žele odvojenu državu, muslimanski Bošnjaci unitarnu zemlju, a rimokatolički Hrvati žele njihov sopstveni autonomni region".
"Mnogo katolici sa hrvatskim pasošima jednostavno su otišli da nađu bolju sreću u Evropskoj uniji, bežeći od stope nezaposlenosti od 43 odsto", navodi AP.
Agencija navodi da se papa Franja obratio i tročlanom Predsedništvu BiH, pozivajući na protivljenje "divljaštvu" onih koji žele da nastave da seju podele "kao izgovor za dalje neizrecivo nasilje", i zalažući se za nastavak rada ka koegzistenciji putem strpljivog i dijaloga uz poverenje.
Međuetničke razmirice i dalje prisutne
Podsećajući da je više od 100.000 žrtava međuetničkih sukoba, i BBC navodi da i 20 godina posle građanskog rata, koji je podelio lokalno stanovništvo u verskom i etničkom smislu, u društvu i dalje ne postoji razumevanje i jedinstvo.
Papa Franja je, navodi britanska mreža, nabrojao stradanja kroz koje su morali da prođu stanovnici BiH, pominjući izbegličke logore, srušene kuće i fabrike, srušene živote.
"Vi sami to odlično znate, preživeli ste sve to - toliko patnje, rušenja, toliko boli!", rekao je poglavar Rimokatoličke crkve, obraćajući se auditorijumu od 65.000 ljudi.
BBC navodi da je papa Franja stigao u BiH radi uspostavljanja dijaloga između muslimana i katolika, radi čega će se sresti sa predstavnicima muslimanskom, pravoslavnom i jevrejskom zajednicom.
Rojters iz Sarajeva prenosi izjavu pape da je video nadu u oko 150 mladih koja su ga na aerodromu dočekala u tradiconalnim nošnjama svih etničckih grupa i sa kojima se rukovao.
"Muslimani, pravoslavni, Jevreji, katolici i druge manjine zajedno i radosni. To je nada. Hajde da verujemo u tu nadu", rekao je papa Franja.
Pročitajte još:
* Papi pukao štap za vreme posete Sarajevu
* Šta je poručio papa iz Sarajeva?
Britanska agencija ističe da je papina poseta usledila nekoliko dana posle stupanja na snagu sporazuma o bližim vezma EU i BiH, delu "nove zapadne inicijative za ohrabrivanje političkih i ekonomksih promena".
Sarajevo - evropski Jerusalim
Papa Franja je naveo da na susretu sa tročlanim Predsedništvom da mirovne inicijative Hrvata, Srba i Bošnjaka pokazuju da "čak i najdublje rane mogu biti zaceljene pročišćavanjem sećanja i čvrstim usidravanjem nada za budućnost".
Frans pres ističe da je poglavar Rimokatoličke crkve ranije Sarajevo sa njegovim sinagogama, crkvama i džamijama jednim uz druge, nazvao "Evropskim Jerusalimom", raskrsnicom kultura, naroda i vera, koja zahteva "građenje novih i održavanje i obnavljanje starih mostova".
Nekada svetionik multikulturalnosti, Sarajevo je sada uglavnom podeljeno duž etničkih linija, konstatuje francuska agencija, prenoseći uverenje vatikanskih zvaničnika da papa Franja može da izvrši pozitivan uticaj promovisanjem međuverskog dijaloga.
Papa Franja je drugi poglavar Rimokatoličke crkve koji je posetio Sarajevo, posle Jovana Pavla Drugog, koji je taj grad posetio 1997. godine, dve godine po završetku rata, podseća AFP.