Sve je jasno: Rusija i Kina pobednici, SAD i EU gubitnici
Slepo pridržavanje politike koju vodi Amerika i uvođenje sankcija Rusiji ispostavili su se kao potezi fatalni po Evropu, a osovina Rusija-Kina-BRIKS može da preokrene globalni ekonomski sistem i nadjača hegemoniju SAD, smatra glavni ekonomista nemačke Bremer landesbanke Folker Helmajer.
- Realna šteta po zemlje EU koju je izazvalo uvođenje sankcija Rusiji mnogo je veća nego što procenjuju statističari - rekao je Helmajer za "Dojče virtšafts nahrihten".
On je dodao da je pad obima nemačkog izvoza za 18 odsto u 2014. godini i 34 odsto za prva dva meseca 2015. godine samo vrh ledenog brega, a posledice su mnogo veće.
- Evropske zemlje kao što su Finska i Austrija, koje imaju izgrađene poslovne veze sa Rusijom, manje posluju u Nemačkoj. Takođe, evropske korporacije zaobilaze sankcije i stvaraju izuzetno efikasne proizvodne kapacitete u Rusiji. Mi na taj način gubimo ovaj potencijalni osnovni kapital, koji je osnova našeg prosperiteta, a Rusija pobeđuje - objašnjava Helmajer.
On je naveo da je odnos poverenja između Rusije i Nemačke i EU donekle uzdrman te da će biti potrebne godine da bi se ponovo izgradio, prenosi agencija "Sputnjik".
- Rezultat toga je da su kompanije poput “Simensa“ i “Alstoma“ izgubile značajne projekte u Rusiji - napomenuo je Helmajer.
Potencijalna šteta, ne samo po Nemačku, već i po celu EU, tako je znatno veća nego što to trenutne cifre pokazuju.
U međuvremenu, Moskvu, Peking i druge članice BRIKS-a očekuje izgradnja najvećih projekata modernog doba: izgradnja nove evroazijske infrastrukture od Moskve do Vladivostoka, na jugu Kine i u Indiji.
Pročitajte još:
* "Moskva propušta šansu za ublažavanje sankcija"
* Le Pen u Moskvi: SAD "odgovorne" za uvođenje sankcija Rusiji
- Učešće zapadnih zemalja u ovim megaprojektima čini se prilično neizvesno. Po mom mišljenju, konflikt je već rešen. Osovina Moskva-Peking-BRIKS je pobedila - primećuje Helmajer.
On je dodao da danas nijedan problem u svetu ne može biti rešen bez Moskve ili Pekinga, a da nedostatak sopstvenog cilja čini da EU i Nemačka izgledaju kao gubitnici.
- Što se duže budemo pridržavali ove politike u EU, cena će biti sve viša. Sve će nas manje shvatati kao ozbiljnog sagovornika - dodao je on.