Ništa od ukidanja rominga
Dodatne takse za razgovore mobilnim telefonom u inostranstvu, nepopularni roming, ipak neće biti ukinute kako je to gromoglasno najavljivano.
Ovaj namet ostaće još dugi niz godina, tvrdi nemački "Bild" pozivajući se na tajna dokumenta Evropskog saveta od 17. aprila 2015. godine. Ovaj dnevnik je došao do informacija da su se članovi ovog Saveta složili da se od 1. januara 2016. godine uvede nova tarifa za međunarodne pozive, u kojoj će razgovori koštati isto kao u granicama države iz koje je korisnik, ali će biti strogo vremenski ograničena.
Konkretno, papir predviđa da za godinu dana korisnik mobilnog telefona može iz inostranstva da telefonira 50 minuta po istoj ceni kao kod kuće, a kada prekorači ovo vreme plaćaće roming isto kao i do sada. Predviđeno je i slanje 50 SMS poruka po "domaćoj ceni", sve preko toga biće skuplje. Ko preko svog smartfona u inostranstvu želi na internet, moći će da koristi samo 100 MB podataka po tarifi kao kod kuće, nakon toga ga čeka viša cena.
Nameti za roming postepeno su snižavani od 2007. godine. Njihovo potpuno ukidanje bilo bi veliki finansijski udarac za telekomunikacione koncerne, koji vrše veliki pritisak da ovaj namet ostane, iako tehnološki gledano za njega nema nikakvih osnova. Za vreme prošlogodišnjeg italijanskog predsedavanja Evropskim savetom, multinacionalnim kompanijama je udovoljeno na taj način što je predviđeno ukidanje rominga 25. decembra 2015. godine odloženo za nepoznat termin tokom 2016. godine.
Sramna odluka
Poslanica EU parlamenta Vivijan Reding je ocenila da se radi o sramnoj odluci.
- Ovo bi zapravo trebalo da dovede do ustanka. Postoje tajni sastanci na kojima ministri donose odluke kojima će ljudima da izvlače novac iz džepa - rekla je nekadašnji komesar EU, koja je 2007. godine povela akciju za ukidanje rominga unutar Unije.