Ispovest ruskog predsednika: Kako je porodica Putin preživela rat
Ruski predsednik Vladimir Putin je u kolumni objavljenoj u listu "Ruski pionir" ispričao kako su njegov otac i majka čudom preživeli Drugi svjetski rat.
- Iskreno govoreći, otac nije voleo čak ni da pominje tu temu. Kada su odrasli razgovarali bio sam prisutan i sve informacije o ratu i o tome šta se dešavalo sa porodicom saznao sam iz tih razgovora - navodi Putin.
Njegov otac služio je vojsku u Sevastopolju, u podmorničkim jedinicama.
- Pričao je kako su ga ranili. On i još jedan njegov drug krenuli su u manju akciju u nemačku pozadinu. Došli su do nemačkog bunkera i odatle je izašao snažan momak. Oni nisu mogli da mrdnu jer su bili na meti mitraljeza, a nemački vojnik je izvukao granatu, a onda i drugu, i bacio na njih - piše ruski predsednik i navodi da je njegov otac tada zadobio teške povrede.
Pročitajte još:
* Šta Putin uradi kad počne ruska himna?
* Neke stvari o Putinu koje možda niste znali
* Veterani II svetskog rata: Stari i ponosni
* Putin: Bili smo na korak od jugoslovenskog scenarija
* "Putin možda nije dobar čovek, ali sigurno nije babaroga!"
Putin otkriva da mu je otac čitav život proveo sa šrapnelima u nozi, koji nisu izvađeni.
- Noga ga je bolela, a stopalo nije bilo pokretno. Sitne šrapnele nisu dirali da kosti ne bi napukle. Hvala Bogu, nije izgubio nogu. Došao je u ruke dobrom lekaru - napisao je Putin.
Dok je otac ratovao, negovog starijeg brata odveli su od majke u Dečiji dom, da bi ga kasnije evakuisali. Tamo se razboleo od difterije i umro tokom blokade Lenjingrada (današnjeg Sankt Peterburga).
- Otac je, kad su mu dozvolili da hoda, stao na štake i pošao kući. Kada je stigao, video je da bolničari iznose tela mrtvih iz ulaza, a među njima i njegovu ženu. Prišao je i učinilo mu se da ona diše. Rekao je bolničarima da je još živa, ali su mu bolničari odgovorili da će “izdahnuti kasnije i da neće preživeti - priča ruski predsjednik.
Šef ruske države kaže da je njegov otac tada na bolničare krenuo sa štakama i primorao ih da majku vrate u stan.
- Bolničari su mu rekli da će učiniti kako kaže, ali su ga upozorili da neće u taj kraj dolaziti ponovo bar za dve do četiri nedelje i da će morati sam da se snalazi. On je nju podigao na noge - ostala je živa. I živela je do 1999. godine. A on je umro krajem 1998 - navodi Vladimir Putin.
- Mama mi je pričala kako je dolazila kod oca u bolnicu gde je ležao posle ranjavanja. Imali su malo dete od tri godine. Glad, blokada... Otac joj je davao svoje bolničko sledovanje, krišom od lekara i medicinskih sestara. Ona bi ga sakrila, nosila kući i hranila dete. Onda je on u bolnici počeo da pada u nesvest od gladi i lekari i sestre su shvatili šta se događa i nisu je više puštali - napisao je Putin
Ovo nije prvi put da Putin piše za "Ruski pionir".
Dok je bio na funkciji premijera Rusije u maju 2009. godine ispričao je za taj časopis zašto ne treba otpuštati ljude, a ako već mora da ih otpusti - da to radi sam.
U septembru 2010. svoju kolumnu posvetio je naučnicima, ispričavši da mu se sviđaju "poduhvati uz učešće životinja" i kako se u tim slučajevima rešavaju pitanja bezbednosti.