Rusija nagrađuje svoje "trojanske konje"
Odnosi Evropske unije i Rusije sve su hladniji i gori, a izolacija Moskve dovela je najveću evropsku državu u nezavidnu političku i ekonomsku situaciju. Međutim, Vladimir Putin ne želi da popusti, već se odlučio na politiku remećenja odnosa unutar EU i bacio se u potragu za saveznicima ili makar zemljama koje su joj u ovoj napetoj situaciji sklonije. Moskva vidi Balkan kao slabe karike Evrope preko koje može da se oslabi evropski antiruski stav.
Kako je objavio zagrebački Jutarnji list, Rusija pokušava da stvori svoje "trojanske konje" - Mađarsku i Grčku unutar Evropske unije, Srbiju, Makedoniju i Crni Goru na Balkanu, a "zov sirena sramežljivo se širi i prema Hrvatskoj".
Rusija je Mađarskoj odobrila kredit od 10 milijardi dolara za rekonstrukciju i dogradnju jedine nuklearne elektrane Paksi Atomeromu. Čim je stigla vest o kreditu, evropskim mrežama prostrujalo je da Rusija na ovaj način "kupuje" Mađarsku, odnosno pojačava svoj uticaj na premijera Viktora Orbana. O mađarskoj naklonosti Moskvi govori i to što je od početka ukrajinske krize Budimpešta bila jedina Putinova destinacija u EU koju je zvanično posetio. Sporazum o nuklearki na Zapadu smatraju "političkom odlukom" kojom Putin nagrađuje naklonost jedinog saveznika unutar EU.
Vladimir Putin je u Kremlju nedavno ugostio grčkog premijera Aleksisa Ciprasa. Iako Grci nisu tražili kredit, Putin je obećao smanjenje cene gasa za 15 odsto u odnosu na ostale članice EU, a kao i Mađarskoj, Srbiji i Makedoniji, i Atini je ponudio učešće u novom projektu - gasovodu Turski tok koji treba da zameni propali Južni tok.
Grčka bi bila glavno čvorište novog gasovoda, a usput se razmatra mogućnost da Rusija ukine svoje protivsankcije (uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda) "svojim najlojalnijim zemljama Evrope", upravo Grčkoj i Mađarskoj.
Srbija je trenutno idealni ruski "trojanac", piše Jutarnji. Nije ni u EU ni u NATO, mnoge političke snage u Srbiji naginju Moskvi, a među najvažnijim zagovornicima bliskih srpsko-ruskih odnosa je predsednik Tomislav Nikolić. U Moskvi kažu da je Rusija spremna da tesno sarađuje sa Srbijom kao svojim "istorijskim i strateškim saveznikom".
Rusija je zainteresovana i za veliki saobraćajni rečno-pomorski kanal Dunav - Vardar - Egejsko more, kojim bi se kroz Srbiju, Makedoniju i Grčku izgradio prolaz koji bi Rusiji, kako kažu u Moskvi, omogućio da izbegava Bosfor i Dardanele. Moskva je uz taj projekt, navodno, čak ponudila i svoje usluge u rešavanju spora između Makedonije i Grčke oko imena.
Crna Gora se navodi kao "rezervni položaj Rusije" u Evropi zbog brojnih nekretnina koje Rusi poseduju u toj zemlji. Moskva bi želela da osnaži "vekovno savezništvo s Crnom Gorom" i zbog mora, pa su, kako piše Jutarnji, ponudili "nekoliko milijardi dolara" da im se omogući izgradnja baze na Jadranu. Vlada Crne Gore odbila je tu mogućnost.
Zemlje u regionu na koje Rusija računa
1. Mađarska - Moskva je odobrila kredit od 10 milijardi dolara za rekonstrukciju i dogradnju jedine nuklearke. Razmatra se mogućnost da se i Mađarskoj ukine zabrana uvoza prehrambenih proizvoda iz EU. Pozvana da je pristupi Turskom toku.
2. Hrvatska - Rusija je zainteresovana za ekonomsku saradnju s Hrvatskom i nudi joj ulaganja u energetsku infrastruturu i izgradnju dve elektrocentrale i učešće u privatizaciji HEP-a. Hrvatska je jedna od retkih zemalja EU s kojima je od uvođenja sankcija zabeležen rast robne razmene.
3. Srbija - Posle propasti Južnog toka, Rusija je pozvala Srbiju da pristupi gasovodu Turski tok. Rusija nudi i vojno-tehničku saradnju i poziva Srbiju da se priključi ruskoj alternativi EU, Evroazijskoj uniji.
4. Crna Gora - Rusija je ponudila milijarde dolara za izgradnju svoje pomorske baze na Jadranu. Vlada CG je to odbila.
5. Makedonija - Rusija je ponudila učešće u Turskom toku. Navodno je sprema da ponudi svoje usluge u sporu s Grčkom oko imena. Rusija je priznala Makedoniju pod tim imenom, a ne kao Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju. Rusija nudi pomoć u izgradnji kanala Dunav-Vardar-Egejsko more kao strateški prolaz.
6. Grčka - Smatraju je ruskim "Trojanskim konjem" u EU. Rusija im nudi jeftiniji gas i želi da Grčka bude glavno čvorište novog gasovoda Turski tok. Razmatra se i mogućnost da Rusije ukine Grčkoj embargo na uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
Pročitajte još:
* Presse: Pravoslavna braća (Beograd, Atina, Moskva) se drže zajedno
* Južni je propao, sad bi Srbi sa Rusima u Turski tok
* Sprema se pobuna: Kako će Grčka da razbije EU zbog Rusije?