Teslin tok od Turske do Austrije
Ministri spoljnih poslova Mađarske, Srbije, Makedonije i Grčke nameravaju da na jesen potpišu memorandum o gradnji gasovoda od Turske do Austrije. Predstavnik mađarske gasne kompanije FGSZ, koja će učestvovati u izgradnji na teritoriji te zemlje, kaže da će gasovod nositi naziv "Tesla" i da se u septembru očekuje donošenje odluke o pripremi tehničke i finansijske dokumentacije.
Informaciju je delimično potvrdilo i mađarsko Ministarstvo spoljnih poslova čiji je predstavnik pomenuo da je prvo zasedanje radne grupe bilo 25. juna. Projekat je već predat na razmatranje Evropskoj mreži operatora transporta gasa i zatražen je status projekta od opšteg interesa.
Planirano je da se investiciona odluka donese naredne, a da gradnja počne 2017. godine. Tako bi Teslin tok dug oko 1.400 kilometara i vredan do pet milijardi evra bio pušten u rad 2019, upravo kada ističu ugovori o transportu gasa kroz Ukrajinu za koje je Rusija najavila da ih neće produžiti.
Predviđeni kapacitet je 27 milijardi kubnih metara gasa, što je dva puta manje od predviđenog projektom Južni tok kojeg je Evropska komisija srušila odredbama Trećeg energetskog paketa.
Nema gasa osim ruskog
Planira se da se kroz Teslin tok transportuje ruski gas iz Turskog toka, ali i Azerbejdžanski iz gasovoda TANAP. Međutim, Azerbejdžanske zalihe ne dopuštaju izvoz veći od 10 milijardi, a i za to su potrebna ogromna ulaganja u nalazišta. Uprkos rezervama Azerbejdžan ne proizvodi dovoljno gasa, pa ga je ove godine čak uvozio iz Rusije. Pri tom, buduća nalazišta već su ugovorima namenjena Italiji, a iranski i turkmenistanski gas su tek u dalekoj perspektivi.
Svi podaci ukazuju da će drugu polovinu ruskog gasa predviđenog propalim Južnim tokom podeliti Turska i gasovod Istočni prsten, koji do Turskog toka nameravaju da grade Slovačka, Rumunija i Bugarska. Ukrajina u tom slučaju sasvim ispada iz igre kao tranziter, pa je Teslin tok predviđen i za reversnu dostavu gasa. Odnosno, Ukrajina bi ruski gas kupovala iz Mađarske, pošto prođe celu rutu Turskog i Teslinog toka, što bi znatno uvećalo cenu.
Projekat Teslinog toka mora da odgovara pravilima Trećeg energetskog paketa i dobije status opšteg interesa da bi bio finansiran iz fondova Evropske unije. Mađarski izvori navode da bez toga finansiranje gradnje neće biti moguće.
Eskperti sumnjaju da će EU finansirati Teslin tok i Istočni prsten. Oni ističu i da potpredsednik Evropske komisije, Slovak Maroš Šefčovič, zastupa očuvanje tranzita kroz Ukrajinu, kuda njegova zemlja dobija gas.
- Ako Rusi ostanu dosledni da 2019. obustave tranzit kroz Ukrajinu, Šefčovič će podržati finansiranje Istočnog prstena u većem obimu, ali ne i Teslinog toka - navode stručnjaci.
Ankara završila posao
Turski ministar energetike Taner Jildiz u sredu je poslao u Rusiju projekat saglasnosti za gradnju Turskog toka. Posle opšteg dogovora Moskve i Ankare vode se pregovori o detaljima koji su se pretvorili u cenkanje i Jildiz sada iščekuje odgovor Kremlja. Predviđeni kapacitet Turskog toka je 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje i činiće ga četiri cevi. Prva cev od 15,75 milijardi je namenjena isključivo Turskoj.