"Pitanje Pridnjestrovlja ne može da se rešava ultimatumom"
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da pitanje Pridnjestrovlja, koje se zalaže za izlazak iz sastava Moldavije, ne može da se rešava uz pomoć ultimatuma.
Lavrov je to izjavio reagujući na najavu predsednika Ukrajine Petra Porošenka, nakon sastanka s rumunskim kolegom Klausom Johanisom, da namerava da odmrzne pridnjestrovski konflikt.
Ukrajinski predsednik izjavio je da se s rukovodstvom Rumunije dogovorio o koordinaciji aktivnosti u vezi s Pridnjestrovljem, odnosno da će odmrzavanjem pridnjestrovskog konflikta Ukrajina pomoći susednoj, nezavisnoj Moldaviji u obnavljanju teritorijalne celovitosti i reintegraciji pridnjestrovskog regiona. Porošenko nije naveo na koji način Ukrajina i Rumunija nameravaju da dođu do svog cilja.
Pridnjestrovski politikolog Andrej Safonov smatra da je pred Ukrajinom prilično težak izbor i ocenio da će, ukoliko kijevske vlasti počnu da se dogovaraju s Bukureštom, to biti direktna izdaja ne samo Slovena u celini, nego i onih građana Ukrajine koji žive u Pridnjestrovlju.
Pročitajte još:
* Slom i rasulo kijevske vojske
* Ukrajina ima novi problem: Zakarpatje traži autonomiju
- Takav dogovor bi dokazao da je ukrajinska vlast u potpunosti pod upravom Amerikanaca. Sličan zaključak nameće se i zato što su protivrečnosti Ukrajine i Rumunije uvek bile oštre: Bukurešt nikada nije skrivao krvoločne poglede uperene u južnu Besarabiju i severnu Bukovinu. I da bi se naterao Kijev da postigne takav dogovor s Bukureštom, zaista je potreban neko spolja. Ostaje nada da će se u ukrajinskoj političkoj eliti naći oni koji neće dozvoliti da se ove izjave realizuju u praksi - objašnjava Safonov.
"Porošenko pokušava da uveća svoj značaj"
Stručnjak međunarodnog instituta humanitarno-politikoloških studija Vladimir Bruter za Sputnjik kaže da mu se čini da predsednik Porošenko sebi dozvoljava improvizacije kako bi uvećao sopstveni značaj.
-Izvori bliski rumunskom predsedniku Johanisu govore o tome da je izjava ukrajinskog predsednika Porošenka i za njih bila veliko iznenađenje. Oni se nisu dogovarali o tome ili bilo čemu sličnom. Zato je rumunska strana i odbila da komentariše izjavu. Zapravo, Kijev ne može da određuje bilo šta, pa se zato time bave. A u određenom smislu ovakve impovizacije mogu da povećaju tenzije“.
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov ocenio je da su pojedini politički poslenici u Moldaviji i izvan nje u iskušenju zbog potpisivanja sporazuma o asocijaciji te zemlje i EU. Lavrov je dodao da se iskreno nada da će evropske kolege, svesne svoje odgovornosti, pomoći da se pronađe obostrano prihvatljivo rešenje za Pridnjestrovlje, a ne da dve strane međusobno nameću svoja viđenja.
Pridnjestrovlje, u kojem 60 odsto stanovnika čine Rusi i Ukrajinci, zalaže se za izlazak iz sastava Moldavije još od raspada SSSR-a, plašeći se pripajanja Moldavije Rumuniji. Nakon neuspešnog pokušaja moldavskih vlasti da silom reše problem 1992. godine, Kišinjev je izgubio kontrolu nad Pridnjestrovljem. Mir u regionu održavaju mirovne snage. Tiraspolj traži međunarodno priznanje, dok mu Moldavija nudi autonomiju u okviru svojih granic