Amerika razmatra zamenu za Porošenka
"Politička klima u Ukrajini i situacija u Debaljcevu, kao i implementacija Minskog mirovnog sporazuma izuzetno su nestabilni i ukazuju da ukrajinski predsednik Petro Porošenko nije u potpunosti pod kontrolom Kijeva" kaže ugledni američki istoričar Stiven Koen.
- Porošenko nije snažan lider koji je u stanju da realizuje sopstvenu strategiju - kazao je Koen u emisiji američkog pisca i radijskog voditelja Džona Bačelora.
Prema njegovim rečima, Porošenko je u mnogim ključnim pitanjima primoran da se orijentiše ka mišljenjima drugih, kako u zemlji, tako i u i inostranstvu.
-Situacija u Debaljcevu i pregovori "Normandijske četvorke" u Minsku pokazali su da ukrajinski predsednik ne vlada u potpunosti situacijom u zemlji - smatra Koen.
Prema njegovim rečima Porošenko nije uspeo da reši "Debaljcevski džep“, koji je bio jedna od glavnih tema sastanka predsednika Rusije, Nemačke, Francuske i Ukrajine, bez obzira na to što je više puta napuštao salu za sednice radi telefonskih razgovora.
Pročitajte još:
* Evropo, džaba se trudiš: Amerika ima svoj plan za Ukrajinu?
* Da li će SAD minirati sporazum iz Minska?
* "Merkelova želi da spreči SAD da isprovociraju rat u Evropi"
- On je odbio je da prihvati uslove po kojima bi stotine opkoljenih vojnika mogle da napuste Debaljcevo, ostavivši tamo teško naoružanje što je dovelo do ogromnog broja žrtava (precizne podatke Kijev i dalje krije), kao i do gubitka skoro sve vojne tehnike koja se tamo nalazila“, podseća istoričar.
Na kraju je, kaže Koen, bio usvojen dokument čije uslove je ukrajinski predsednik trebalo da ispuni u Kijevu, ali nije isključeno da on ne može to da učini iz političkih razloga.
Koen smatra i da mnoge ultranacionalističke snage koje su dospele na vlast posle izbora kategorički ne pristaju na pregovore sa ustanicima.
- Tako je radikalna organizacija Desni sektor odmah izjavila da se zalaže protiv režima prekida vatre, a lideri dobrovoljačkih bataljona takođe osporavaju odluke vlasti u Kijevu - kaže Koen.
Jacenjuk po ukusu Amerike
Politička situacija u Kijevu je, prema njegovim rečima, krajnje opasna jer Porošenko pokušava da predstavi situaciju sa Debaljcevom kao pobedu, iako svi znaju šta se zapravo desilo.
-Ne može se tačno reći da Porošenku preti „fašistički prevrat“, mada nastala situacija sa radikalima, od kojih je deo zauzeo državne dužnosti, treba da zabrine ne samo ukrajinske vlasti, već i SAD i EU - ističe Stiven Koen.
Prema njegovom mišljenju, najizvesniji kandidat za dužnost lidera ukrajinske države je aktuelni premijer Arsenij Jacenjuk.
Još počekom 2014. godine pomoćnik državnog sekretara SAD Viktorija Nuland u telefonskom razgovoru je izjavila da je on prema mišljenju Stejt departmenta, odgovarajući kandidat za neku visoku dužnost.
Najverovatnije, smatra Koen, Vašington će i dalje podržavati Jacenjuka, pošto smatra da se on razume u ekonomiju, i želi da izgradi zid oko Ukrajine, kako bi je „zaštitio“ od Rusije, smatra istoričar.