Diznilend rasadnik malih boginja, izvor nevakcinisani posetilac
Epidemija malih boginja morbila u SAD, za koju je utvrđeno da je izvor u Diznilendu, izazvala je kritike malog ali glasnog pokreta roditelja protiv vakcinacija svoje dece.
U epidemiji u šest američkih država i susednom Meksiku zaraženo je najmanje 70 ljudi, od kojih većina živi u državi Kaliforniji. Najveći broj obolelih nije primio vakcinu MMR koja je zaštita od morbila, zauški i rubele.
Iako se još pojavljuju u mnogim delovima sveta, male boginje su takoreći iskorenjene u SAD od 2000. godine zahvaljujući vakcinaciji. Virus se, međutim, vratio poslednjih godina delimično i zato što su neki ljudi zbog svojih uverenja dobili dozvolu da budu izuzeti iz obaveznog vakcinisanja dece za upis u školu. Drugi odugovlače da vakcinišu svoju decu jer još veruju u sada opovrgnuta istraživanja koja vezuju vakcinu morbila sa autizmom.
Sa porastom broja zaraženih od ove bolesti u najnovijoj epidemiji rastu i kritike pokreta protiv vakcinacije.
"Morbile su bolest koju je pobedila savremena medicina i zato još više iritira što je tvrdoglavost protivnika nauke pokazala da je ovo ipak mali svet kada se radi o zaraznim bolestima", napisao je list Los Anđeles tajms u uvodniku prošle nedelje.
Suprotnog mišljenja je direktorka Nacionalnog informacionog centra za vakcine, organizacije čije sedište je u Virdžiniji i koja se zalaže za to da roditelji mogu da odlučuju da li da vakcinišu svoju decu. Barbara Fišer je rekla da nije mudro niti odgovorno za ovu epidemiju čiji je izvor u Diznilendu kriviti nevakcinisane ljude i dodala da je jedan mali broj obolelih bio vakcinisan.
Zdravstveni zvaničnici veruju da je izvor epidemije jedan oboleli posetilac Diznilenda koji je doneo virus iz inostranstva prošlog meseca.
Diznilend kao jedna od najvećih svetskih turističkih destinacija bio je savršeno mesto za širenje virusa, jer tu ima mnogo beba koje su premale da bi se vakcinisale i mnogo posetilaca iz zemalja gde vakcine protiv morbila nisu obavezne. Virus se od tada proširio i van Diznilenda. Zaraženi su stari od sedam meseci do 70 godina, a među njima je i petoro zaposlenih u Diznilendu.
U svim američkim državama obavezne su određene vakcine za školsku decu, ali roditelji u nekim državama kao što je Kalifornija imaju prava da odluče da ne vakcinišu svoju decu ako potpišu da to rade iz ličnog ubeđenja.
Tokom poslednih pet godina procenat dece u obdaništima u Kaliforniji koja su redovno primila sve vakcine relativno je stabilan i kretao se od 90,7 odsto u školskoj 2010-11 godini do 90,4 odsto u školsoj 2014-15. Međutim postoje neki bogatiji kvartovi u Los Anđelesu i okrugu Orindž i u severnoj Kaliforniji gde je dvocifen procenat onih koji se ne vakcinišu.
- Jako sam besna što je neko napravio izbor koji ne utiče samo na njihovo dete nego i na tuđu decu - rekla je jedna majka čija šetomesečna ćerka je izolovana jer je možda bila izložena zarazi za vreme posete lekaru.