Srpski medicinari jedinstveni: Vakcina neophodna kao vazduh i voda
Medicinski stručnjaci iz oblasti vakcinacije ocenili su da je struka "zatajila" pred takozvanim anivakcinalnim lobijem koji širi paniku preko društvenih mreža i istakli da je "apsurdno" u 21. veku diskutovati o obavezi vakcinisanja dece.
Svi učesnici današnje Sednice Odbora za zdravstvo Skupštine Srbije složili su se da je vakcina najjednostavniji, najefikasniji i najbolji način zaštite od zaraznih bolesti i da lekarska struka mora da informiše roditelje o značaju vakcinacije.
Poslanik Demokratske stranke Dušan Milisavljević koji je inicirao sednicu rekao je da je poslednji čas da se podigne glas protiv panike koju preko društvenih mreža "zlonamerno seju" protivnici vakcinacije.
- Na Fejsbuku postoji grupa koja deluje na Balkanu, a njena predvodnica menja boravište da ne bi bila locirana - rekao je Milisavljević navodeći da je reč o doktorki Slađani Velkov koja, kako je istakao, nema licencu za rad.
On je istakao da bi trebalo da reaguje MUP, odnosno odeljenje za visokotehnološki kriminal zbog uzbunjivanja i širenja panike preko interneta, dodajući da je i sam "meta tih šarlatana" koji propagiraju da se gleda u sunce, da se odbija terapija.
Direktor Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Dragan Ilić rekao je da je obuhvat dece vakcinacijom iznad 90 odsto, a da je cilj da 95 odsto dece bude vakcinisano.
- Postoji jedan broj vakcina koje imaju nižu obuhvatnost. U ovoj godini, obuhvat dece vakcinisane MMR vakcinom (protiv morbila, zaušaka i rubeole) je nešto niži - istakao je on, povezujući to sa pojavom epidemije malih boginja u Srbiji.
On je ocenio da je struka zatajila i da roditeljima mora da se ukaže na značaj vakcinacije a ne da se oni informišu o tome putem društvenih mreža.
Predsednik Lekarske komore i infektolog Dragan Delić rekao je da je raspravljati o tome da li treba vakcinisati decu isto kao pričati o tome da li može da se živi bez vode i hrane.
- Vakcine su najveće otkriće iz oblasti humane medicine - istakao je on podsećajući da se ranije umiralo od morbila, rubeole, velikog kašlja i drugih infektivnih bolesti čije vreme nije prošlo, kako tvrde protivnici vakcinacije.
On je ukazao na podatke da je obuhvat MMR vakcinom u Beogradu 82 odsto u Beogradu, vakcinom protiv dečje paralize, velikog kašlja, difterije 87 odsto, a protiv hepatitisa B za koju nema antivakcinalne kampanje 98 odsto.
- Autizam i morbili nemaju nikakve veze i postoji 12 studija koje to dokazuju - rekao je dr Delić, navodeći da je problem to što je stav većine lekara o vakcinaciji nonšalantan, indiferentan i defanzivan, a ima i onih koji negativno govore o vakcinaciji.
On je kazao da se studenti na fakultetu, koji zauzmu negativan stav kada je u pitanju imunizacija obaraju i ocenio da ima lekara koji govore negativno o vakcinaciji zarad lične promocije.
- Dajte da vidimo da li smo mi vakcinisali našu decu pa da možemo i drugima da pričamo - rekao je Ministar zdravlja Zlatibor Lončar koji je predložio da se svakog meseca održava sednica posvećena pitanju vakcinacije i da se prati situacija.
Infektolog Miomir Pelemiš rekao je da je "besan" kada vidi da neko napiše nešto protiv vakcina i da na osnovu dugogodišnjeg iskustva u radu sa infektivnim bolestima, nema dileme o tome da li treba da se vrši vakcinacija. On je međutim naveo da treba reći da nema ni leka ni vakcine na svetu koji nemaju neželjeno dejstvo, ali su ona zanemarljiva u odnosu na koristi koje od njih ima.
Predstavnici "antivakcinalnog lobija" nisu bili pozvani na današnju sednicu Odbora za zdravstvo Skupštine Srbije.