Rasistički zakon: Izrael zemlja jevrejskog naroda, ukida se arapski jezik
Izraelska vlada danas je usvojila nacrt kontroverznog zakona kojim se Izrael definiše kao država jevrejskog naroda, a za koji njegovi protivnici tvrde da mu nedostaje demokratski karakter.
Posle oštre rasprave, od 22 ministra izraelske vlade, njih 14 je podržalo usvajanje tog dokumenta koji još treba da bude usvojen i u parlamentu da bi postao zakon.
Današnje glasanje verovatno će izazvati dodatne napetosti sa izraelskim Arapima i Palestincima, a moguće i krizu vlade premijera Benjamina Netanjahua zbog oštrog protivljenja zakonu nekih koalicionih partnera.
Arapi bez zemlje, jezika i boravišnog pravaIzraelski poslanici pozvali su na uvođenje serije oštrih mera, u koje spada i da se palestinskim ekstremistima oduzme dozvola za boravak, kao odgovor na talas nasilja. Izrael je već nastavio s kontroverznim planom uništavanja kuća palestinskih napadača.
Premijer Benjamin Netanjahu pozvao je na zakon kojim bi bila oduzeta boravišna prava Palestincima umešanim u napade na Izraelce. |
U nacrtu zakona Izreal se više ne definiše kao "demokratska i jevrejska država", već samo kao "država jevrejskog naroda". Zakon poziva na priznavanje jevrejskog karaktera Izraela, a arapski jezik se izbacuje sa liste zvaničnih jezika.
Stanovništvo Izraela čini 20 odsto Arapa koji se oštro protive zakonu. Kritičari zakona smatraju da je u pitanju rasistička politika koja bi mogla dodatno da podgreje tenzije.
Izrael je osvojio istočni Jerusalim 1967. i anektirao ga, što je korak koji nije naišao na međunarodno priznanje. Iako je veoma mali broj od 300.000 Palestinaca u istočnom Jerusalimu dobio državljanstvo, boravišna dozvola im omogućava pristup socijalnim službama i slobodu kretanja.
Očekuje se da će zakon biti u parlamentu sledeće nedelje, ali njegova konačna verzija najverovatnije će biti mnogo umerenija, ocenjuje AP.