Ruske kompanije zadovoljne: Imaće koristi od embarga
Ruske kompanije računaju da će imati koristi od embarga koji su ruske vlasti uvele na uvoz prehrambenih proizvoda iz SAD, Evropske unije, Kanade, Australije, a iz nekog razloga i Norveške, piše informativni portal NJUZru (NEWSru).
Zabrana se, između ostalog, odnosi na meso, kobasice, mlečne proizvode, povrće, korenaste useve, voće, orašaste plodove, ribu, morske plodove.
Ruski proizvođači računaju na to da će restriktivne mere na uvoz evropskih proizvoda povećati popularnost ruske robe koja je do sada bila "u senci". Ne isključuje se, međutim,povečanje cena prehrambenih proizvoda do koga bi došlo na jesen, kad budu potrošene sadašnje zalihe roba uvezene sa Zapada.
Na Zapadu se, kako navodi portal, različito odnose ka odmazdi na sankcije koje su Rusiji nametnule SAD i Evropska unija (EU), pa ima onih koji se plaše gubitaka u različitim sektorima, a ima i onih koji tvrde da su sankcije pogodile Rusiju.
Unutar EU zabrana iz Rusije shvata se ozbiljno, a prema procenama EU ruski embargo utiče na izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusiju koji je u 2013. godini vredeo 12 milijardi dolara. Prema ruskoj statistici, vrednost tog izvoza je u 2013. godini vredela između 12 i 9 milijardi dolara.
Portal navodi da poljoprivredni proizvođači u Nemačkoj, Italiji, Francuskoj, Belgiji i Letoniji trpe velike gubitke, a da je prestavnik Evropske komisije Frederik Vansan ruske sankcije ocenio "politički motivisanim" i potvrdio da EU namerava Svetskoj trgovinskoj
organizaciji podnese žalbu na postupke Rusije.
Kako se ističe, za sada je najviše, u moralnom pogledu, pretrpela Norveška koja nije članica EU i koja se nije prdužila sankcijama koje su EU i SAD nametnule Rusiji. Ocenjujući da je to neopravdano, norveški ministar spoljnh poslova Borge Brende naveo je da je Rusija privremeno zabranila uvoz govedine, svijetine, peradi, ribe, sira, mleka, voća i povrća iz Norveške, navodi NJUZru.
Ruski zvaničnici planiraju da nakon zabrane uvoza prehrambenih proizvoda iz SAD i EU nadomeste nedostatak hranom iz južnoameričkih i nekih drugih zemalja.