Menjaju istoriju da izbrišu krivicu Nemačke
Evropa je bila idilično mesto koje nije 100 godina ratovalo, ali sve je to prekinuo srpski nacionalizam koji je želeo da se širi na Balkanu. Poslužio se terorizmom, u kom su smrtno stradali jedan prestolonaslednik i njegova trudna supruga. Nemačka sa svim tim nije imala nikakve veze. Ovako bi, krajnje karikirano i pojednostavljeno ali u suštini tačno, trebalo da izgleda slika Evrope uoči sarajevskog pucnja na Vidovdan 28. juna 1914, koju svetskoj javnosti poslednjih godina nude pojedini zapadni istoričari, profesori prestižnih univerziteta, snažno podržani medijima i moćnim izdavačkim lobijima.
Mada je Versajskim mirom utvrđena neopoziva krivica Nemačke za krvoproliće kakvo svet dotad nije video i mada su i nemački istoričari elaborirali tu temu pre više od 60 godina, novi vetrovi interpretacije duvaju sa zapada, podstaknuti odijumom stvorenim o Srbiji devedesetih godina.
Istoričar Instituta za savremenu istoriju Mile Bjelajac, odličan poznavalac Prvog svetskog rata, u novoj knjizi “1914-2014: Zašto revizija?” analizira motive ovih istoričara za reinterpretacijom dobro poznatih činjenica.
- Revizija je nešto što je legitimno, ali pod uslovom da podastre nove argumente, nešto bazično novo što nismo znali. Nažalost, nijedna knjiga koju bismo mogli da označimo da pripada trendu revizije, ne nudi ništa supstancijalno novo, nema nijedan novootkriven dokaz. Radi se isključivo o novim interpretacijama - kaže Bjelajac pitajući se zašto zapadni istoričari danas koriste argumente austrougarske i nemačke propagande protiv Srbije onog vremena, što je bio uvod u objavu rata.
Ujedinjena Evropa, smatra on, ne želi da bude opterećena lošim uspomenama. U trendu je homogenizacija unutar Evrope. Potrebno je da se dokinu ružna sećanja, da se stvori novi identitet.
- Posle ujedinjenja dve Nemačke počinje stvaranje novog nemačkog identiteta. Njima nije jednostavno da žive sa elementima krivice i zato žele da ih dokinu i ukinu. Problem je u tome što, ako danas revidiramo istoriju o Prvom svetskom ratu, na pola puta smo od revizije krivice i za Drugi svetski rat - kaže Bjelajac.
Za stvaranje identiteta nove ujedinjene Evrope sa centralnom Nemačkom u njoj, smatra Bjelajac, potrebno je da se zaboravi ko je prvi napao, treba da se priča kako smo “svi krivi, a najvažnije je žaliti žrtve”. Zasad je to mali broj istoričara koji pokušava da promeni tradicionalnu sliku uzroka Prvog svetskog rata, ali imaju ogromnu pomoć medija. Da li će oni vremenom postati većina, ne znam, ali i ne verujem - zaključuje Bjelajac.
Najpoznatiji revizori istorije
|